Tıp fakültesi öğrencileri için harmanlanmış öğrenme ortamı ile hazırlanan anatomi dersinin öğrencilerin güdülenmeleri ve akademik başarıları üzerindeki etkisinin incelenmesi
Examination of effects of anatomy course prepared by blended learning environment for medical faculty students on their motivations and academic success
- Tez No: 333505
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF OCAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi anatomi laboratuvarı dersini alan öğrencilerin kadavra eğitiminden daha fazla yararlanabilmeleri için bağımsız çalışma saatlerinde kullanabilecekleri kadavra diseksiyonu çekimleri, konu ile ilgili 3 boyutlu görüntülerin yer aldığı, öğretim elemanına sorular sorabildikleri bir harmanlanmış öğrenme ortamı tasarlanmıştır. Bu çalışma, öğrencilerin ortama yönelik güdülenme düzeylerini, algılarını ortaya koymak, memnuniyet düzeylerini belirlemek ve akademik başarılarına etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmanın evrenini, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri, örneklemi ise 2012-2013 eğitim öğretim yılında eğitim gören anatomi laboratuvarı çalışması için dört gruba bölünmüş olan 213 kişilik Dönem II öğrencileri arasından rasgele seçilen bir grup oluşturmaktadır. Bu gruptaki öğrenciler daha önceki kurullarda anatomi dersinden aldıkları puanlara göre düşük, orta ve yüksek puanlı olarak sıralanmış ve eşit sayıda öğrenci yansız atama yöntemi ile 24'er kişilik deney ve kontrol gruplarına atanmıştır. Çalışmada kontrol ve deney grubunun kullanıldığı, ön test ve son test ölçümlerinin yapıldığı yarı deneysel bir desen kullanılmıştır. Çalışmada hem nicel hem nitel veri toplama teknikleri bir arada kullanılmıştır. Nitel veri toplama araçları olarak güdülenme ölçeği ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Nicel veri toplama araçları olarak akademik başarı testi kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre öğrencilerin akademik başarılarını ölçmek için kullanılan laboratuvar sonuçları arasında harmanlanmış öğrenme grubu lehine anlamlı bir sonuç bulunurken, teorik sınav sonuçlarına göre istatiksel açıdan anlamlı bir fark bulunamamıştır. Öğretim materyalleri güdülenme ölçeği sonuçları değerlendirildiğinde harmanlanmış öğrenme grubu lehine anlamlı bir farka rastlanmıştır. Harmanlanmış öğrenme grubunda yer alan öğrencilerin güdülenme ölçeği ön test ve son test sonuçları arasında istatiksel açıdan anlamlı bir fark elde edilirken geleneksel ortamda yer alan öğrencilerin güdülenme düzeyinde anlamlı bir fark bulunmamıştır. Öğrenci görüşlerine göre hazırlanan ortamdaki görsellerin güzel ve içeriğin faydalı olduğu, öğrenmeyi kalıcılaştırdığı ve kolaylaştırdığı öğrencilere farklı bir bakış açısı sunduğu, histoloji v.b. bazı dersleri HÖO ile almak istedikleri, materyallere istedikleri zaman erişmenin öğrenciler açısından önemli olduğu ve öğrencilerin güdülenmelerini arttırdığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, anatomi dersi için hazırlanan harmanlanmış öğrenme ortamı tıp öğrencilerine alternatif bir materyal desteği sağlamıştır. Öğrencilere materyalleri istedikleri zaman ve yerden ulaşıp tekrar tekrar kullanabilme, öğretim elemanı ile ders dışında iletişim kurabilme, kullanılan animasyonlarla insan vücudunu 3B olarak inceleyebilme imkanı vermiştir. Kullanılan video ve animasyonlarla öğrenci-materyal etkileşimi ve öğrenci-öğretim ortamı etkileşimi, vaka tartışmalarıyla öğrenci-öğrenci etkileşimi ve öğrenci-öğretim elemanı etkileşimi sağlanmıştır. HÖO öğrenciler tarafından olumlu olarak algılanmış, öğrencilerin güdülenmelerine yardımcı olmuş ve laboratuvar sınavındaki akademik başarılarını arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
A blended learning environment has been proposed for students of Kocaeli University, Medical Faculty attending anotomy laboratory course so that they can benefit from cadaver study more and within this environment the students will be able to use cadaver dissection films, have 3D images related to the subject and discuss with the instructor during their free studying hours. This study has been carried out in order to reveal the students? motivation levels, perceptions of the environment, determine level of their satisfaction with the course and its effect on their academic success. The population of this study is composed by students of Kocaeli University-Medical Faculty while the sample involves a group randomly selected of four groups composed by 213 term II students studying during 2012-2013 academic year and divided into groups for anatomy laboratory studies. The students of this group have been sequenced as with low, middle and high points as per the points they got from previous anotomy course councils and the same number of students have been assigned to experiment and control groups with 24 student by impartial assignment method. In this study, a quasi-experimantal design has been used in which control and experiment groups involved and and pretest-posttest evaluations were conducted. Both quantitative and qualitative data collection methods have been applied to during this study. Motivation scale and semi-structured interview form have been used as a means of qualitative data collection and for quantitative data collection, academic success test has been applied to. According to the findings of the research, among the laboratory results used to measure the students? academic success a significant result in favour of blended learning group has been reached while there has been found no meaningful difference statistically among theoretical results. When teaching materials and motivation scales assessed, a significant difference in favour of the blended learning group has been encountered. Among pretest-posttest results of blended learning group?s motivation scale a statistically significant difference has been reached while no meaningful difference has been found in motivation level of the students in conventional environment . It has been determined that the visual images in the environment prepared as per students? views are good and have useful content, they make learning permanent and ease it, give to the students a different perspective, it is important that they can access to the materials for courses such as histology they want to study in BLE when they want and finally that their motivation increase. As a result, blended learning environment prepared for anatomy course has enabled an alternative material support for medical faculty students. This has given to the students the chances of accessing and using the materials whenever they want and wherever ther are, contacting the instructor during hours out of courses and examining the human body as 3D owing to the animations. With the used videos and animations student-material interaction, student-learning environment interaction and owing to case discussions student-student & student-instructor interactions have been enabled. BLE has been positively apprehended by the students, has helped to increase their motivation and academic success in laboratory exam.