Exploring the perceptions of language learners towards using a learning management system (LMS) at an English preparatory school
İngilizce hazırlık sınıfında öğrencilerin öğrenme yönetim sistemi kullanımı konusundaki algılarının araştırılması
- Tez No: 584185
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNCER CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Harmanlanmış (Karma) öğrenmenin gelişmiş uygulamalarından olan Öğrenme Yönetim Sistemleri yabancı dil öğretimi ve öğreniminde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu platformlar temel olarak çevrimiçi dil dersleri vermek, ders içeriklerini yardımcı aktivitelerle desteklemek ve öğrenci gelişimini takip edip raporlamak için tasarlanmıştır. Son zamanlarda bu platformlar Türkiye'deki üniversitelerin yabancı dil hazırlık okulları dahil olmak üzere dil eğitim kurumlarının çoğunluğu tarafından dil öğretim programlarının bir parçası olarak kullanılmaktadır. Bu çalışma dil öğrencilerinin yabancı dil öğreniminde öğrenme yönetim sistemi kullanmaya yönelik algılarını incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma Türkiye'de bir özel üniversitenin İngilizce hazırlık okulunda yürütülmüştür. Çalışmada karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın nicel bölümünde beşli Likert ölçeği, nitel bölümünde ise yarı yapılandırılmış mülakatlar uygulanmıştır. Nicel analiz kısmında frekanslar, yüzdeler ve ortancalar incelenirken, nitel analiz için mülakatlardan elde edilen ana temalar dizinlenmiştir. Son olarak nicel ve nitel bulgular kıyaslanmış ve yorumlanmıştır. Bulgulara göre, öğrencilerin çoğunluğu kullanılan öğrenme yönetim sisteminin kelime, okuma ve dinleme becerilerini pekiştirmede ve ders başarısını artırmada katkısı olduğunu düşünse de, genel görüş bu kullanılan sistemin bağımsız öğrenmeyi destekleme, iletişimi teşvik etme ve motivasyonu artırma konularında yetersiz kaldığı şeklindedir.
Özet (Çeviri)
Learning management systems, which are sophisticated blended learning applications, have been extensively used in foreign language teaching and learning. These platforms are mainly designed for delivering language courses, reinforcing course content with supplementary tasks and activities, tracking and reporting learner progress online. Recently, these platforms have been widely adopted by the majority of language institutions including foreign language preparatory schools of universities in Turkey as a part of their language teaching programs. The present study aims to investigate the perceptions of language learners towards using a learning management system in foreign language learning. The study was conducted at an English preparatory school of a private university in Turkey. The mixed methods research design was used for the study. A five-point Likert scale survey was administered for the quantitative part and semi-structured interviews were made with the learners for the qualitative part of the research. For the quantitative analysis, the frequencies, percentages and medians of the survey responses were examined and for the qualitative analysis, some key themes obtained through the interviews were indexed. Finally, the quantitative and the qualitative findings were compared and interpreted. The results suggested that although the majority of the learners agreed that the LMS contributed to reinforce vocabulary, reading and listening skills and increase their course achievement, the common view was that, the LMS fell short of promoting independent learning, fostering communication and increasing motivation.