Effects of synthesis and doping methods on thermoluminescence glow curves of manganese doped lithium tetraborate
Mangan katkılanmış lityum tetraboratın sentez ve katkılama yontemlerinin ısısal ışıldama eğrisi üzerine etkileri
  1. Tez No: 255318
  2. Yazar: MEHMET KAYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada katı ve ıslak sentez yöntemleriyle sentezlenmiş ve katı ve ıslak katkılama teknikleriyle Mn katkılanmış lityum tetraborat (LTB) toz numunelerinin ışıma eğrilerindeki farklılıklar incelenmiştir. İlk olarak LTB, temel olarak giriş malzemelerinin suda çözünmesini içeren ıslak sentez yöntemi kullanılarak sentezlenmiştir. LTB üretiminin diğer bir yolu olarak bu çalışmada kullanılan yol katı sentez yöntemidir. Katı sentez yönteminde giriş malzemeleri toz halde karıştırılmıştır.Bu araştırmanın ikinci kısmında iki değişik yöntemle sentezlenen LTB, iki farklı teknik kullanılarak Mn ve ilaveten Ag, Mg veya P ile katkılanmıştır.Değişik sentez ve katkılama yöntemleriyle elde edilmiş, değişik miktarlarda katkı içeren LTB örnekleri arasındaki yapısal değişiklikleri görmek için toz x-ışını kırınımı (XRD) yöntemi uygulanmıştır. Bunun yanı sıra, katkılamadan kaynaklanan, bağ yapısındaki değişiklikleri tespit etmek için, FTIR spektrometresi analizleri yapılmıştır. LTB içerisindeki katkının gerçek miktarının tespiti için Endüktif Eşleşmiş Plazma Optik Emisyon Spektrometresi (ICP-OES) kullanılmıştır. Ayrıca örneklerin morfolojik yapıları taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile karşılaştırılmıştır. Isısal ışıldama ölçümleri, ısısal ışıldama dozimetresi (TLD) cihazı kullanılarak yapılmıştır.XRD ve FTIR analizleri ürünlerin başarıyla sentezlendiğini göstermiştir. Katkı malzemelerinin eklenmesi LTB'nin yapısal veya bağ özelliklerinin değişimine sebep olmamıştır. Sentez ve katkılama yöntemlerinin ve katkı malzemesi konsantrasyonunun, katkılanmış LTB'nin termolüminesans ışıma eğrilerini etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, differences in glow curves of Mn doped LTB powder samples synthesized with solid and wet synthesis methods and doped by using solid and wet doping techniques were investigated. Firstly, LTB was synthesized by using wet synthesis method which mainly comprises dissolution of reactants in water as solvent. Second way to produce LTB which was used in this study was solid synthesis method. In solid synthesis method, reactants were mixed in powder form.In the second part of the study, LTB produced by two different methods were doped with Mn and additionally Ag, Mg or P by using two different doping techniques.In order to see structural differences between differently synthesized and differently doped LTB samples which contained different amount of dopant powder X-Ray Diffraction (XRD) method was employed. Besides, FTIR (Fourier Transform Infrared) spectroscopy analyses were performed in order to detect differences in the bond structure caused by doping. Additionally, Inductively Coupled Plasma Optical Emission Spectrometer (ICP-OES) was used to determine the actual amount ofdopant in LTB. Also morphological structures of samples were compared by using Scanning Electron Microscopy (SEM). Thermoluminescence measurements were performed with (TLD) Thermoluminescence Dosimeter equipment.XRD and FTIR analysis showed that syntheses of products were done in well success. Addition of dopants did not cause any changes in structural or bonding properties of LTB. It was possible to observe that, synthesis and doping methods and dopant concentration effect the thermoluminescence glow curves of doped LTB.