Isolation and characterisation of antioxidant compounds in yellow rose root extracts
Sarı gül kök özütlerinde antioksidan maddelerin izolasyon ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 255317
  2. Yazar: YUSUF KYEJJUSA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEN ÇORUH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Sarı gül köklerinin methanol özütünde yapılan fitokimyasal araştırma sonucunda,katekin gallet izole edilmiştir. Ham özüt önce petrol eteri kullanılarak, daha sonrasırasıyla, kloroform, etilasetat ve butanol ile su fraksiyonlanmıştır. Elde edilençözücü fraksiyonları lipofilik sefadeks (LH-20) kullanarak daha ileri ayrıştırmayatabii tutuldu ve silika jel kolon kromatografisi saf maddeleri izole etmek içinkullanıldı. Butanol fraksiyonunda katekin varlığı ince tabaka kromatografisi (İTK)kullanılarak gösterilmiştir. Saflaştırılan Katekin maddesi radikal SüpürmeKapasitesinin tanımlanması için 2,2 difenil-1-pikrilhidrazil (DPPH) deneyine tabiitutulmuş ve oldukça umut verici bulunmuştur. Saflaştırılmış maddenin kimyasalyapısı Nüklear Magnetic Rezonans (NMR) ve Kütle spectrometresi (MS) deneyleriile tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
A phytochemical investigation on methanolic extract of roots of yellow rose led tothe isolation of a catechin gallate. The crude extract first underwent fractionationusing petroleum ether, chloroform, ethylacetate, butanol with water as solvents intheir respective order. The emerging solvent fractions were subjected to furtherseparation using lipophilic sephadex (LH-20), and silica gel column chromatographyto isolate pure compounds. Analytical thin layer chromatography (TLC) was used toconfirm the presence of a catechin in butanol fraction. Purified catechin compoundwas subjected to 2,2-diphenyl-1-picrylhydrazyl (DPPH) experiment to determine itsRadical Scavenging Capacity, which was found quite promising. Chemical structureof purified compound was established by using Nuclear Magnetic Resonance(NMR) and Mass Spectrometry (MS) experiments.