Post-paleogene deformation in northernmost tip of Tuz Gölü fault zone (Paşadağ, South of Ankara), Turkey
Tuz Gölü fayının kuzey ucundaki paleosen sonrası deformasyonu (Paşadağ, Güney Ankara), Türkiye
- Tez No: 255324
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BORA ROJAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışma alanı Orta Anadolu'da Tuz Gölü fay zonunun kuzey ucunda Eskişehir-Cihanbeyli, Sungurlu-Kırıkkale ve Tuzgölü fay zonlarının, kesişme noktasında yer alır.Çalışma, Paleojen yaşlı Paşadağ grubu üyesi Paleosen serisinde tabaka, açılma çatlağı damarı, fay düzlemi ve fay düzlemi kayma verileri üzerinden yapılmıştır. Çalışma metodu, i) düzlemsel yapıların ROCKWORKS 2009 yazılımı vasıtası ile gül ve stero analizlerinin, ve ii) ANGELIER 1979 yazılımı vasıtası ile de fay düzlemi kayma analizlerinin çalışılmasına dayanır.605 adet tabaka ölçümü üzerinde yapılan tabaka analizinde, tabaka yönelimi K10°-20°D bulunmuştur. 64 açılma çatlağı damarı üzerinde yapılan analiz neticesinde genel yönelim KKD-GGB (K15°D) olarak bulunmuştur. 160 fay üzerinde yapılan son analizde genel yönelim KKB-GGE (K20°B) olarak bulunmuştur.Fay düzlemi atım verilerine dayanan analizler neticesinde, Paleosen sonrası ? Miyosen öncesi dönemde gelişmiş KD-GB sıkışmalı iki fazlı faylanma ve muhtemelen Miyosen sonrası dönemde de BKB-DGD yönelimli bir genişleme rejimi bulunmuştur.Özet olarak, Paleosen serisi, Paleosen sonrası ? Miyosen öncesi dönemde BKB-DGD yönlü sıkışmayı takip eden KD-GB dan K-G ye değişen sıkışma rejimi altında ters faylanmadan sağ atımlı yanal faylanmaya değişen sürekli bir sıkışma etkisinde deforme olmuştur.
Özet (Çeviri)
The research area is located to the northern tip of Tuzgolu fault zone in the junction of neotectonic structures, namely, Eskişehir-Cihanbeyli, Sungurlu-Kırıkkale and Tuzgölü fault zones (Central Anatolia).The study is carried out in Paleocene sequences of Paşadağ group on the structural analysis of bed, gash vein, fault and fault plane slippage data. The method of study based on i) the rose and stereo analysis of the planar structure (beds, gash veins and faults) on ROCKWORKS 2009 software and ii) on fault slip analysis on ANGELIER 1979 software.The bed analyses done on 605 measurements manifest N10°-20°E bedding attitude. The analysis done on 64 gash veins shows a general trend of NNE-SSW (N15°E). The final analysis done on 160 fault planes pointed out a general trend of NNW-SSE (N20°W).Analysis based on the fault plane slip data manifest two stages of faulting under almost NE-SW compression during post-Paleocene ? pre-Miocene period and one stage of faulting under WNW-ESE extension most probably during post-Miocene.To conclude, the Paleocene sequences are deformed continuously under WNW-ESE directed compression which is followed by a NE-SW to N-S compression resulted in the development of a reverse to dextral strike slip faulting during post-Paleocene ? pre-Miocene period.