Micropalentological analysis and sequence stratigraphy through upper tournaisian substage in Aladağ unit (Central Taurides, Turkey)
Aladağ biriminin üst turneziyen askatı boyunca mikropaleontolojik analizler ve sekans stratigrafisi (Orta Toroslar, Türkiye)
  1. Tez No: 255323
  2. Yazar: AKSEL TUĞBA DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMİR ALTINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın amacı, Hadim (Orta Toroslar) bölgesinde yer alan Aladağ Birliği'ne ait Karbonifer karbonat çökelleri içinde bulunan Üst Turneziyen askatını, foraminifer çeşitliliğine dayanarak araştırmak ve bu karbonat istifinin sekans stratigrafik evrimini açıklayabilmek için metre ölçeğindeki devirselliğini çalışmaktır.Bu çalışmada, kireçtaşı ve şeyller içeren 27.01 metrelik bir stratigrafik kesit ölçülmüş ve bu kesit boyunca alınan 89 adet örnek çalışılmıştır. Mikropaleontoloji analizleri bentik foraminiferlere dayanılarak yapılmıştır. Bentik foraminifer topluluklarına göre, Üst Turneziyen'de, Ut1 Zonu ve Ut2 Zonu olarak 2 adet biyozon ayırtlanmıştır. Ut1 Zonu, foraminifer faunasının ender gözlemlendiği bir zon iken, Ut2 Zonu ise Üst Turneziyen foraminifer faunasının çeşitliliği ile tanımlanmıştır.Sekans stratigrafi çatısını oluşturabilmek ve çökelim ortamı değişimlerini kavrayabilmek için, mikrofasiyes çalışmaları yapılmıştır. Yedi adet mikrofasiyes tipi ayıklanmış ve bu mikrofasiyeslerin üst üste depolanma şekline göre, A ve B olarak iki tane temel devir tanımlanmıştır. Ölçülen kesit boyunca, yirmi beş adet yukarı doğru sığlaşan metre ölçekli devir ve 2 sekans sınırı belirlenmiştir. Biyolojik tepkinin, devirsellik üzerindeki etkilerini ortaya koyabilmek için bentik foramiferlerin sayısal analizleri kullanılmıştır. Foraminiferlerin deniz seviyesi değişimlerine çok duyarlı olmalarından dolayı, bentik foraminiferlerin bolluğu, sedimanter devirselliğe uyumlu tepki göstermektedir.Evrensel bir sekans stratigrafi korelasyonu uygulayabilmek için, bu çalışmadaki metre ölçekli devirler ve sekans sınırları, Güney Çin ve Batı Avrupa platformları ve Moskova Syneclise'ındakiler ile karşılaştırılmıştır. Erken Turneziyen transgresyonu, Geç Turneziyen boyunca göreceli deniz seviyesindeki büyük bir düşüşle takip edilmiştir. Ölçülen kesitte tespit edilen iki sekans sınırı Geç Turneziyen'de tanınan iki global deniz seviyesine karşılık gelmektedir. Bu deniz seviyesi değişimlerinin küresel etkileri, çalışılan Üst-Turneziyen karbonat istifinde teşhis edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the Upper Tournaisian substage within the Carboniferous carbonate deposits of the Aladağ Unit in the Hadim region (Central Taurides) based on foraminiferal diversity and to study the meter scale cyclicity in order to explain the sequence stratigraphic evolution of the carbonate succession.In this study, a 27.01 m thick stratigraphic section consisting of limestones and shales was measured and 89 samples, collected along this section, were analyzed. Micropaleontological analyses are based on benthic foraminifera. According to the benthic foraminiferal assemblages, two biozones were identified as Zone Ut1 and Zone Ut2 within the Upper Tournaisian. Zone Ut1 is characterized by a poor foraminiferal assemblage while the Zone Ut2 consists of a diverse Upper Tournaisian foraminiferal fauna.In order to construct a sequence stratigraphic framework and appreciate depositional environmental changes, microfacies studies were carried out. Seven microfacies types were recognized and depending on the stacking patterns of these microfacies types, two fundamental types of cycles, A and B, were identified. Through the measured section, twenty-five shallowing-upward meter scale cycles and two sequence boundaries were determined. Quantitative analysis of benthic foraminifera was used to demonstrate the biological response to cyclicity. Since foraminifers are very sensitive to sea level changes, the abundance of benthic foraminifera displays a good response to sedimentary cyclicity.In order to apply a worldwide sequence stratigraphic correlation, the sequence boundaries and the meter scale cycles of this study were compared with those described in South China and Western European platform and the Moscow Syneclise. An Early Tournaisian transgression was followed by a major fall in relative sea level during the Late Tournaisian. Two sequence boundaries recognized in the measured section correspond to global sea level falls in the Late Tournaisian.