Development of a fuzzy rule based remedial priority ranking system for contaminated sites
Kirlenmiş sahalar için bulanık kurallara dayalı bir temizleme önceliği sıralama sisteminin geliştirilmesi
  1. Tez No: 255325
  2. Yazar: ŞENER POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL AKSOY, PROF. DR. KAHRAMAN ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
İnsan sağlığını ve çevresel riskleri göz önünde bulundurarak yapılan kirlenmiş saha değerlendirmeleri düzenli bir kirlenmiş sahalar yönetim sistemi için gerekli bir araçtır. Dünya üzerinde birçok kirlenmiş saha temizlenmeyi beklemektedir. Ancak, kirlenmiş sahaların temizlenmesi genellikle zor, zaman alıcı ve pahalı bir süreçtir. Kirlenmiş sahalar sıralama sistemleri, temizleme önceliğini belirlemek ve pahalı temizleme eylemleri başlatılmadan önce mevcut bütçeyi en iyi şekilde yönetmek için faydalı araçlardır.Güvenilir bir sıralama sonucu elde etmek için, kirlenmiş sahaların genellikle ön değerlendirme aşamalarında kullanılmayan, sahanın özelliklerine ve kirliliğin doğasına ilişkin doğru ve yeterli veriler gereklidir. Fakat elde edilebilen veriler ise genelde sınırlı ve doğası gereği belirsizdir. Eğer mevcut veriler yanlış ya da belirsiz olursa, elde edilecek sonuç da tartışmaya açık olabilir. Birçok mevcut sıralama sistemleri parametre değerlerindeki belirsizlikleri göz ardı etmektedir. Bu tez çalışmasının ana amacı kirlenmiş sahalar için parametre değerlerindeki belirsizlikleri dikkate alan bir temizleme önceliği sıralaması belirleme sistemi geliştirmektir. Bu bağlamda, geliştirilecek yeni Temizleme Önceliği Sıralama Sistemi, RPRS, kirliliğin akıbetini ve taşınımını belirleyen, kirliliği kapsayacak yeterlilikte ve kolayca elde edilebilecek parametreleri kullanarak ve bu parametre değerlerindeki belirsizlikleri dikkate alarak, kirlenmiş sahalardaki mevcut ve olabilecek çevresel riskleri belirlemeyi ve değerlendirmeyi hedeflemektedir.Parametre değerlerindeki belirsizlikler, ?bulanık küme teorisi? kullanılarak kirlenmiş sahaların önceliğinin belirlenmesinde ele alınmıştır. Bir bulanık uzman sistemi kirlenmiş sahaların değerlendirilmesi için geliştirilmiş ve değerlendirmelerin hızlı ve sistemin kullanımının kolayca yapılabilmesi için Microsoft Office Excel 2007 platformu kullanılmıştır. Varsayımsal ve gerçek örnek vakalar sistemde denenerek, sistemin kullanışlılığı ve geçerliliği test edilmiştir. Örnek vaka çalışmalarının sonuçları, geliştirilmiş sistemin, RPRS, kirlenmiş sahaların temizleme önceliği sıralamasında alternatif bir metot olarak kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Evaluation of contaminated sites based on human health and environmental hazards is an essential task for the proper management of the contaminated sites. A large number of contaminated sites have been waiting for remediation all over the World. However, contaminated site remediation is generally a difficult, time consuming and very expensive process. Ranking systems for contaminated sites are useful tools to determine the remedial priority and to manage the available remediation budget in the most efficient way before the costly remedial actions are taken.To be able to have a reliable ranking result, accurate and sufficient amount of data on the nature of contamination and site characteristics are needed, which are usually not available at the early identification phases of contaminated sites, and the available data is mostly limited and vague in nature. If the available data are inaccurate or vague, the corresponding remedial ranking results can be questionable, as well. Most of the current ranking methodologies overlook the vagueness in the parameter values. The main objective of this study is to develop a remedial priority ranking system for contaminated sites by taking vagueness in parameter values into account. Within this context, development of the new Remedial Priority Ranking System, RPRS, aims to define and evaluate the current and possible environmental risks by using sufficiently comprehensive readily available parameters describing the fate and transport of contaminants in the environment and considering vagueness in those parameter values.The consideration of vagueness in parameter values was included in remedial prioritization of contaminated sites by means of fuzzy set theory. A fuzzy expert system was built up for the evaluation of contaminated sites and it was developed in Microsoft Office Excel 2007 platform, with the intention of making the evaluation fast and user friendly. Hypothetical and real case study applications are presented to test ease of use and validity of the results of the developed methodology. Results of case study applications revealed that the developed RPRS can serve as an alternative method for remedial priority ranking of contaminated sites.