Post-paleocene deformation in Kalecik region, East of Ankara, Turkey
Kalecik bölgesinin paleosen sonrası deformasyonu, Doğu Ankara, Türkiye
- Tez No: 268478
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BORA ROJAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Kalecik bölgesinin (Ankara, Türkiye) tektonik evrimini anlayabilmek için, Kalecik İlçesi'nin doğusunda, çoğunlukla üst üste bindirmiş Kretase Ofiyolitli Melanj dilimlerinin yüzeylendiği bir alan seçilmiş ve bu alanın yapısal jeolojisi çalışılmıştır. Çalışma alanında; Kretase Ofiyolitik Melanjı, Kretase radyolaryalı istifleri ve Paleosen birimlerinin tümü dike yakın eğimli dayklar tarafından kesilmiştir. Düzlemsel yapıların (dayklar, tabakalar ve faylar) pozisyonları ve faylar üzerinden ölçülen kinematik veriler, sırasıyla ?ROCKWORKS 2002? ve ?Angelier Direct Inversion Method (sürüm 5.42)? yazılımları kullanılarak analiz edilmiştir.Başlıca KD-GB (045°K) yönelimli ve göreceli olarak Paleosen sonrası ? Miyosen öncesi yaşlı olduğu belirlenen daykların, Paleosen sonrası dönemde KB-GD yönelimli bir genişlemeyi işaret ettiği tespit edilmiştir. Dayklar, BKB-DGD (297°K) baskın yönelimli ve ortalama eğim miktarlarıyla KD yönüne dogru dalan tabakaları kesmektedirler. Fakat aynı zamanda Üst Kretase yaşlı birimlerin, Geç Kretase boyunca Orta Anadolu'da etkin olan sıkışma rejimi sebebiyle, yoğun bir biçimde kıvrımlandığı, faylandığı ve birbirleri üzerine bindirdiği gözlenmiştir. Başlıca dayk yönelimi ve baskın tabakalanma doğrultusu arasındaki açısal farkın yaklaşık 108° olması da, dayklar ile tabakaların farklı deformasyon döneminde evrim geçirdiklerinin göstergesi olabilir.Değişik yaşlı faylar üzerinde yapılan kinematik analizler, Paleosen sonrası ? Miyosen öncesi yaşlı Kalecik bazaltik dayklarının; Paleosen sonrası KB ? GD yönlü sürekli bir yanal atımlı tektonik sıkışma rejimi ve ardından Miyosen sonrasında süregelen KKB ? GGD uzanımlı bir genişleme-transtensiyonel rejim altında deforme olduğunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to understand the tectonic evolution of the Kalecik region (Ankara, Turkey), a structural field study was performed in a selected area located in the east of Kalecik, where mostly imbricated thrust sheets of the Cretaceous Ophiolitic melange crop out. In the study area, the Cretaceous Ophiolitic melange, Cretaceous radiolaria-bearing sequences and the Paleocene units are all intruded by sub-vertical dykes. The attitudes of planar structures (dykes, beds and faults) and the kinematic data measured on faults were analyzed by using ?ROCKWORKS 2002? and ?Angelier Direct Inversion Method (version 5.42)? softwares, respectively.A major trend of NE-SW (045°N) direction and relatively a post-Paleocene ? pre-Miocene age was determined for the dykes indicating an extension in the NW-SE direction during post-Paleocene. The dykes cut bedded units displaying a dominant set trending in WNW-ESE (297°N) direction and mostly dipping towards NE with moderate dip amounts. But at the same time, the Upper Cretaceous units were observed as intensely folded, faulted and thrusted due to the compressional regime that acted in Central Anatolia during Late Cretaceous. The angular difference between the major trend of dykes and the dominant trend of stratification was found as approximately 108°., which may also indicate that the dykes and beds were evolved during different deformation periods.The results of the kinematic analyses of different age faults revealed that the post-Paleocene ? pre-Miocene Kalecik basaltic dykes are deformed under a continuous NW-SE-oriented post-Paleocene compressional to strike-slip tectonic regime which was followed by a NNW-SSE oriented post-Miocene extensional-transtensional regime.