Effect of skew on live load distribution in integral bridges
İntegral köprülerde verevin hareketli yük dağılımına etkisi
- Tez No: 255331
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DİCLELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Günümüzde köprü elemanlarındaki hareketli yük etkisinin üç boyutlu sonlu elemanlar modelleri ile yapılması tasarım ofislerindeki mevcut programlarla mümkündür. Fakat, bu tür üç boyutlu komplike modellerin yapılması zor ve zaman alıcı bir süreçtir. Bu sebeple, tasarım mühendislerinin çoğu köprü elemanlarındaki hareketli yük etkilerini belirlemek için sadeleştirilmiş iki boyutlu modelleri ve standartlarda yer alan hareketli yük dağılım katsayılarını tercih etmektedir. Bu yöntemde, basit iki boyutlu bir modelden elde edilen hareketli yük etkileri hareketli yük dağılım katsayısı ile çarpılarak üç boyutlu yapıdaki hareketli yük etkileri hesaplanır. Günümüz standartlarında klasik köprüler için bulunan bu hareketli yük dağılım denklemleri köprü mühendisleri tarafından düz ve verevli integral köprülerin tasarımında da kullanılmıştır. Sonuç olarak, bu formüllerle tasarlanan integral köprüler ya emniyetli tarafta kalınarak aşırı maliyetli, ya da emniyetsiz tarafta inşa edilmiştir. Yakın zamanda, verevsiz integral köprüler için hareketli yük dağılım katsayıları geliştirilmiştir. Bu denklemleri verevli integral köprülerde kullanmak için verev etkisini bu formüllere dahil edecek bir düzeltme katsayısı gerekliliği ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak, bu çalışmada verevli integral köprüler için düzeltme katsayıları geliştirilmiştir. Bu amaçla 231 farklı üç boyutlu ve aynı sayıda iki boyutlu verevli integral köprü modeli oluşturulmuş ve hareketli yük altında analiz edilmiştir. Analiz sonuçları, verevin hareketli yük momenti ve kesme kuvveti üzerinde kayda değer bir etkisinin olduğunu açığa çıkarmıştır. Aynı zamanda, verev etkisinin genel olarak verevli integral köprülerin elemanlarının hareketli yük momentini ve kesme kuvvetini azaltma eğiliminde olduğu gözlemlenmiştir. Analiz sonuçları kullanılarak lineer olmayan regresyon teknikleri ile integral köprüler için geliştirilen hareketli yük dağılım katsayılarına verev etkisini dahil etmek için analitik denklemler elde edilmiştir. Geliştirilen katsayılar sonlu elemanlar yöntemi ile elde edilen sonuçlar ile karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırma, geliştirilen formüllerin verevli integral köprü elemanlarındaki hareketli yük etkilerini yeterince iyi tahmin ettiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Structural analysis of highway bridges using complicated 3-D FEMs to determine live load effects in bridge components is possible due to the readily available computational tools in design offices. However, building such complicated 3-D FEMs is tedious and time consuming. Accordingly, most design engineers prefer using simplified 2-D structural models of the bridge and live load distribution equations (LLDEs) available in current bridge design codes to determine live load effects in bridge components. Basically, the live load effect obtained from a 2-D model is multiplied by a factor obtained from the LLDE to calculate the actual live load effect in a 3-D structure. The LLDE available in current bridge design codes for jointed bridges were also used for the design of straight and skewed integral bridges by bridge engineers. As a result, these bridges are either designed conservatively leading to additional construction cost or unconservatively leading to unsafe bridge designs. Recently, LLDEs for integral bridges (IBs) with no skew are developed. To use these equations for skewed integral bridges (SIBs) a correction factor is needed to multiply these equations to include the effect of skew. Consequently, in this research study, skew correction factors for SIBs are developed. For this purpose, finite element models of 231 different three dimensional and corresponding two dimensional structural models of SIBs are built and analyzed under live load. The analyses results reveal that the effect of skew on the distribution of live load moment and shear is significant. It is also observed that skew generally tends to decrease live load effects in girders and substructure components of SIBs. Using the analyses results, analytical equations are developed via nonlinear regression techniques to include skew effects in the LLDEs developed for straight IBs. The developed skew correction factors are compared with FEAs results. This comparison revealed that the developed skew correction factors yield a reasonably good estimate of the reduction in live load effects due to the effect of skew.