Analysis of cross-immune reaction between strains of Bordetella pertussis
Bordetella pertussis suşlarında çapraz immunoproteom analizleri
- Tez No: 255335
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ÖZCENGİZ, PROF. DR. UFUK BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Etkeni Bordetella pertussis olan boğmaca, tüm dünyada görülen akut bir solunum yolu enfeksiyonudur. Hastalık en çok yeni doğanlarda görülür ve ölüme neden olabilir. Boğmaca, hala dünya çapında en çok ölüme sebebiyet veren 10 bulaşıcı hastalıktan biri olarak kabul edilmektedir. Türkiye'de uygulanan boğmaca aşısı (DaBT-IPA-Hib), hastalığın görülme sıklığını büyük ölçüde düşürmüştür. Fakat B. pertussis bakterisinin populasyondaki dolaşımı ortadan kaldırılamamış, hastalığın klinik spektrumunda yaşa bağlı hastalık görülme sıklığında değişiklikler saptanmıştır. Bunun yanısıra, bakterinin virülans faktörlerini kodlayan genlerde zamanla orta dereceli değişiklikler olduğunu ve aşıya dirençli klonların seçilmekte olduğunu gösteren çeşitli araştırma raporları yayınlanmaktadır. Bu durum, kullanılan aşının zamanla etkinliğini yitireceği endişesini uyandırmaktadır.Proteomik, hücrelerin belirli bir zamanda ve mekanda içerdiği tüm proteinlerin (proteomunun) bir arada incelenmesini sağlayan bir teknolojidir. Proteomiğin ?jeli temel alan? yaklaşımında, proteomic analizler, iki boyutlu jel elektroforezini (2-DE) takiben ?matrix-assisted laser desorption/ionization? (MALDI)-kütle spektrometrisi (MS) ile peptid kütle parmak izlerinin (PMF) elde edilmesini içerir. Bu yaklaşımın Western blot analizleriyle kombinasyonunu içeren immunoproteomik ise kanser araştırmalarında tümöre özgül antijenleri, enfeksiyon hastalıklarına ilişkin araştırmalarda ise patojenik bakterilerin immünojenik proteinlerini belirlemede etkin bir şekilde kullanılan nispeten yeni bir araştırma alanıdır.Bu çalışmada B. pertussis' in standard suşu olan ?Tahoma I? suşuna ait immunoproteom, yerel birer izolat olan ve ülkemizde uzun yıllar aşı suşu olarak tercih edilmiş ?Saadet? ve ?Nursel? isimli suşlardan elde edilen immunoproteomlarla karşılaştırılmıştır. Tespit edilen toplam 38 imünojenik protein arasından 14 tanesi B. pertussis suşları için ilk kez tanımlanmıştır. Bu proteinlerden biri sadece Tohama I suşuna özgüyken, iki adeti sadece Nursel suşunda gösterilmiştir. Karşılaştırılan suşlar arasında Saadet suşunun en yüksek antijenik çeşitliliğe sahip olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Bordetella pertussis is the causative agent of whooping cough which is a worldwide acute respiratory disease that predominantly involves infants. Whooping cough is one of the ten most common causes of death from infectious diseases worldwide. The increased coverage of the primary pertussis vaccination (DaBT-IPA-Hib) decreased the incidence of disease in Turkey dramatically. However, in spite of the incidence decline, the circulation of B. pertussis has not yet been eliminated, and a change in the clinical spectrum and age-related incidence of the disease has been observed. On the other hand, in view of the moderate changes that have been observed in the genomic sequences of certain virulance factors over time, there are concerns about the gradual loss of the efficacy of the current pertussis vaccines as a result of antigenic drift and continuous selection of the least vaccine-sensitive clones.Proteomics deals with whole protein content (proteome) of cells as a function of space and time. Gel-based approach in proteomics involves two dimensional gel electrophoresis (2-DE) followed by peptide mass fingerprinting (PMF) employing matrix-assisted laser desorption/ionization (MALDI)-mass spectrometry (MS). Immunoproteomics which is a combination of gel based proteomics and Western blot analysis determines tumor-specific antigens as well as immunoreactive proteins of pathogens by combining proteomics with Western blot technique. Although immunoproteomics is a rather new research tool, it has been quite effective to determine the virulence factors of various pathogenic microorganisms.The present study aims at comparing immunoproteome of the standard B. pertussis strain ?Tahoma I? with those of two other strains, namely ?Saadet? and ?Nursel?, which are the local isolates that have been preferred as the vaccine strains for many years in our country for their ability to provide a better protection. Of a total of 38 immunogenic proteins identified, 14 were shown to be the novel antigens for B. pertussis. Among 14 proteins, one was detected as immunogenic in only Tohama I strain where two proteins were specific for Nursel strain. Among the strains compared, Saadet strain had the highest antigenic variety, than the others.