Ontology-based spatio-temporal video management system
Ontoloji tabanlı uzay-zamansal video bilgi yönetim sistemi
- Tez No: 255342
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN KESİM ÇİÇEKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez kapsamında, anlamsal veriyi modelleyebilmek ve video dosyalarında sorgulama yapabilmek için Ontoloji Tabanlı Uzay-Zamansal Video Bilgi Yönetim Sistemi adında bir altyapı geliştirilmiştir. Bu altyapı konsept modelleme, uzay-zamansal ilişki çıkarımı ve hareket yolu verisinden oluşan anlamsal veri modelleme kabiliyetlerini barındırmaktadır. Sistem Rhizomik MPEG-7 ontolojisini temel ontoloji olarak kullanmaktadır ve Alan ontolojilerini bu temel ontolojiye otomatik bir şekilde ekleyerek, sorgulama kabiliyetini geliştirmektedir. Bu sistem yönsel ilişkileri (kuzey, güney...), ara yön ilişkilerini (kuzeydoğu, güneybatı...), mesafe ilişkilerini (yakın, uzak), pozisyona bağlı ilişkileri (yukarıda, aşağıda...) ve topolojik ilişkileri (içinde, dokunuyor) sorgulama imkanı vermektedir. Geliştirilen sistem aynı anda, daha önce gibi zamansal ilişkileri ve ilgilenilen nesnelerin hareket yollarını sorgulama kabiliyetlerini kullanıcıya sunmaktadır. Sorgulama kabiliyetini artırmak için; kullanıcının (, ), AND ve OR operatörlerini kullanarak tanımlayabileceği birleşik sorgular sisteme eklenmiştir. Son olarak, geliştirilen sistemin kullanımı yarı-otomatik yüz etiketleme sistemi ile tanıtılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a system, called Ontology-Based Spatio-Temporal Video Management System (OntoVMS) is developed in order to supply a framework which can be used for semantic data modeling and querying in video files. OntoVMS supports semantic data modeling which can be divided into concept modeling, spatio-temporal relation and trajectory data modeling. The system uses Rhizomik MPEG-7 Ontology as the core ontology. Moreover ontology expression capability is extended by automatically attaching domain ontologies. OntoVMS supports querying of all spatial relations such as directional relations (north, south ...), mixed directional relations (northeast, southwest ...), distance relations (near, far), positional relations (above, below ...) and topological relations (inside, touch ...); temporal relations such as starts, equal, precedes; and trajectories of objects of interest. In order to enhance querying capability, compound queries are added to the framework so that the user can combine simple queries by using (, ), AND and OR operators. Finally, the use of the system is demonstrated with a semi-automatic face annotation tool.