Density functional theory for trapped ultracold fermions
Tuzaklanmış ultrasoğuk fermiyonlar için yoğunluk fonksiyoneli teorisi
  1. Tez No: 255343
  2. Yazar: ÖZGE AKYAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANDE TOFFOLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Son dönemde yeni bir bakış açısı olan yoğunluk fonksiyoneli metodlarına dayalıolarak iki kutuplu ultrasoğuk fermiyonlarla uğraşmak oldukça ilgi çekiyor. Değişimyöntemi ile birleştirilmiş bir Thomas-Fermi yöntemi, iki kutuplu-iki kutuplu (dipol-dipol)kuvvetlerle etkileşen bir harmonik potansiyelde hapsedilmiş fermiyonlar toplamıiçin geliştirilmiştir. Bu tezde, öncelikle yoğunluk fonksiyoneli teorisinin anafikirlerinden biri olan Kohn-Sham formalizmine dayalı olarak yapılan bazı hesaplamalarlaThomas-Fermi metoduna alternatif bir formalizm incelenmiştir. Buna ekolarak yeniden ölçeklendirilmiş etkileşim parametresi, iki kutup-iki kutup enerjisi,tuzak parametresine bağlı yoğunluk dağılımları elde edildi. Tez yoğunluk fonksiyoneliteorisinin ve sistemin teorisinin özet bir şekilde anlatımıyla başlar ve bu teoriyedayalı yoğunluk profili için herhangi bir değişkenden bağımsız hesaplamalarla devametmektedir. Bundan başka, harmonik tuzak için yapılan yoğunluk grafiklerininsonuçlarını, Goral grubunun makalesine dayalı olarak yapılan karşılaştırmalar ve tartışmalarizlemektedir. Bu tartışmalar temelde yoğunluk dağılımlarına, bulut parametrelerineve ölçeklendirilmiş etkileşim parametresine göre incelenmiş enerjinindavranışına bağlıdır. Tez, yoğunluk fonksiyoneli teorisinin bu fermiyonik sisteme katkılarınınincelenmesiyle son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Recently a new outlook on dealing with dipolar ultracold fermions based on densityfunctional methods has received attention. A Thomas-Fermi treatment coupled witha variational approach has been developed for a collection of fermions trapped in aharmonic potential interacting via dipole-dipole forces. In this thesis, firstly our alternativeformalism for Thomas-Fermi method by performing some calculations basedon the Kohn-Sham formalism which is one of the main idea of density functional theoryis investigated. Furthermore, density distributions are obtained dependent to theparameters; rescaled interaction strength, dipole-dipole energy and the trap parameterwhich determine the trap geometry based on this theory. The thesis starts witha brief outline of the density functional theory and theory of our system, continueswith calculations based on this theory, which are free of any variational assumptionsfor the density profile. Moreover, results of density graphics for harmonic trap willbe followed by discussion of comparison and contrast with Thomas-Fermi methodbased on the paper of Goral et al.. These discussions are mainly about the shape ofthe density distribution, variation of the cloud parameters and energy behaviours accordingto the rescaled interaction strength. The thesis concludes with an analysis of contribution of density functional theory to this fermionic system.