Search for scalar and tensor unparticles in the diphoton final state in CMS experiment at the LHC
LHC?deki CMS deneyinde skalar ve tensor unparticle?ların çift foton son durumda araştırılması
- Tez No: 255344
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET T. ZEYREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tezde 10 TeV kutle merkez enerjisindeki pp carpısmalarında olusan skalar ve tensor unparticle'larıncift foton final durumlarının LHC'deki CMS detektorunde incelendigi bir arastırmayı sunuyoruz. AnalizLHC'nin ilk calısma zamanında toplanması ongorulen 100 pb?1toplam ısınlıga denk gelen veri orneklemesine odaklanmıstır. Unparticle parametreleri uzerindedıslama sınırları, dU boyutu ile lambda baglasım sabiti, ve bunların kesif potansiyelleri sunulmaktadır.Bu, bir hadron carpıstırıcısının cift foton final durumuna bozulan unparticle'lara olanduyarlılıgına dair ilk simulasyon calısmasıdır.
Özet (Çeviri)
We present a search for scalar and tensor unparticles in the diphoton final state produced inpp collisions at a center-of-mass energy of 10 TeV, with the CMS detector at LHC. Theanalysis focuses on the data sample corresponding to the integrated luminosity of 100 pb?1,expected to be collected in the first LHC run. The exclusion limits on unparticle parameters,scaling dimension dU and coupling constant lambda, and the discovery potential for unparticles arepresented. This is the first simulation study of the sensitivity to unparticles decaying into thediphoton final state at a hadron collider.