Dynamics of extended objects in general relativity
Büyük cisimlerin genel görelilikteki dinamiği
  1. Tez No: 255352
  2. Yazar: İBRAHİM BURAK İLHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tezde, kütle, momentum ve stres yoğunluklarının Newton kuramındaki moment açıılımıyapıldı. Bu tanımları kullanarak; momentum, açısal momentum, kütle merkezi, kuvvet vetork; kütleçekimsel olarak etkileşen, birbirinden izole N cisim için yapıldı. Bu sisteminhareket denklemleri bulundu. Göreli bir kuramda momentum, açısal momentum, kütle merkezi,kuvvet ve tork tanımı yapıldı. Dinamik iskelet tanımlandı ve bu iskeletin momentleri bulundu.Bu momentler kullanılarak, kütleçekimsel alanda hareket eden bir test cisminin hareket denklemleribulundu. Bu tezde hiçbir yeni sonuç yoktur. Bu tez, kuramın bir incelemesini vedetaylı hesapları içerir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, multipole expansions of mass, momentum and stress density will be made fora body in Newtonian mechanics. Using these definitions; momentum, angular momentum,center of mass, force and torque are defined for N gravitationally interacting isolated bodies.Equations of motions of such a system are derived. Definitions of momentum, angularmomentum, center of mass, force and torque are made in a relativistic theory. Dynamical(gravitational) skeleton is defined and the multipole moments of the dynamical skeleton arefound. Equations of motion for a test body moving in a gravitational field are derived in termsof the multipole moments. Save the details of the derivations, no originality in this thesis isclaimed: it is intended as a review of the subject.