Assessing the effectiveness of using METU-ONLINE tool in a course at the Department of Political Science and Public Administration: A case study
Orta Doğu Teknik Üniversitesi-Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü?nde verilen bir derste METU-ONLINE aracının etkinliğinin değerlendirilmesi: Durum çalışması
  1. Tez No: 255351
  2. Yazar: NURCAN DURMAZ
  3. Danışmanlar: DR. HASAN KARAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı; cinsiyetin, akademik ortalamanın ve haftalık internet kullanım süresinin Ders Yönetim Sistem'leri, METU-ONLINE gibi, üzerinde etkisinin olup olmadığını Orta Doğu Teknik Üniversitesi-Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü'nde verilen bir derste araştırılmasıdır.Bu çalışmada bir anket uygulanmıştır. Anket, 2007-2008 İlkbahar döneminde POLITICAL HISTORY (ADM3106) dersine kayıt olan 63 SBKY Bölümü öğrencisine dağıtılmıştır.Öğrencilerden anketlerle elde edilen veriler SPSS 16.0 programında ANOVA yönteminde betimsel ve tahminsel yöntemler kullanılarak analiz edilmiştir.Sonuçlar, öğrencilerin akademik başarılarının ve haftalık internet kullanım oranlarının METU-ONLINE programındaki algılanan yararlılığı etkilediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of gender, CGPA and amount of weekly Internet use on the acceptance of CMS (Course Management System). Specifically, the purpose is to investigate METU-ONLINE in a course given in PSPA (Political Science and Public Administration) department at METU.One questionnaire has been used in the study. The questionnaires have been distributed to 63 PSPA students who were enrolled to POLITICAL HISTORY (ADM3106) course during spring semester of 2007-2008 year.The data gathered from the students with questionnaires has been analyzed in SPSS 16.0 program with ANOVA method using descriptive and inferential statistics.The results showed that students? Cumulative GPA and amount of weekly Internet use have an effect on the perceived usefulness of METU-ONLINE.