Computer modeling of blowback oil consumption in internal combustion engines
İçten yanmalı motorlardaki geri akışla yağ kaybının bilgisayar modellemesi
- Tez No: 255359
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER DURSUNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çevre kirliliği dünyamızın önemli bir problemidir. Hükümetler bu problemin farkındadırlar ve emisyon ile ilgili yasaları gittikçe daha katı hale getirmektedirler. En katı yasalardan biri de yanmış ve yanmamış hidrokarbon emisyonları ile ilgilidir. İçten yanmalı motorlarda yanmış ve yanmamış hidrokarbonların kaynağı yakıt ve motor yağıdır. Yasal yaptırımlar ve motor performansındaki ilerleme ihtiyacının bir sonucu olarak üreticiler üretim teknikleri ve motor tribolojisi üzerine çalışmaktadırlar. Bu alanlardaki gelişimle birlikte içten yanmalı motorlardaki yağ kaybı da azalmaktadır. Motor yağ kaybı mekanizması içten yanmalı motorların gelişiminde önemli bir araştırma alanıdır. Yağ kaybı iki yolla oluşmaktadır: ?sübap gurubu? ve ?silindir içi parçalar?. Silindir içi parçalar da üç alt mekanizmayla yağ kaybına neden olmaktadırlar: buharlaşma, sekmanın yağı sıyırması ve yağın gaz ile geri akışı. Bu araştırmada, bu mekanizmalardan yalnızca yağ geri akışı incelenmektedir. Piston-silindir mekanizmasının iki boyutlu gaz akış modeli Fluent programı kullanılarak geliştirilmiştir. Sekmanlar arası hacimlerdeki basınçlar ve sekman uç boşluklarındaki akış verileri bu modelden alınmıştır. Yağ geri akışının hesaplanabilmesi için bir bilgisayar kodu geliştirilmiştir. Bu programda literatürden alınan deneysel sıvı kopma denklemleri kullanılmıştır. Hesaplanan yağ kaybı değerleri literatür değerleri ile benzerlik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Environmental pollution is an important problem of our world. Governments are aware of this problem and emission regulations are continuously improved. One of the strictest regulations is about unburned and burned hydrocarbon emissions. In internal combustion engines the origin of the burned and unburned hydrocarbons is fuel and engine oil. As a result of the sanctions and the necessity of improved combustion performance of the engine, manufacturers work on manufacturing technology and engine tribology. With the improvement of these areas oil loss from internal combustion engine is reduced. Engine oil consumption mechanisms are specific research areas in the internal combustion engine development. Oil consumption occurs via to two main routes: ?Valve train? and ?in cylinder components?. In cylinder components have three sub mechanisms: evaporation, ring scraping and blowback. In this thesis, blowback oil loss mechanism is studied. 2D flow model of piston-cylinder mechanism is developed in Fluent. Land pressures and ring end gap flow data are taken from this model. An iterative computer program is developed to calculate backflow oil consumption. In this program, an empirical entrainment correlation compiled from literature is used. The calculated oil consumption values match with the range of the values in the literature.