Acoustical analysis of exhaust mufflers for earth-moving machinery
İş makineleri için egzoz susturucularının akustik analizi
  1. Tez No: 255358
  2. Yazar: TARIK OLĞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERES SÖYLEMEZ, PROF. DR. MEHMET ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, iş makineleri için egzoz susturucularının akustik analiziyle ilgilidir. Bu çalışma, 2000/14/EC Avrupa Birliği Gürültü Direktifinde belirtilen sınır değerlerde güvenli tarafta olmak için, Hidromek A.Ş. tarafından üretilen iş makinelerin çevreye yaydığı gürültünün ilave düşürülmesi ihtiyacından doğmuştur. Egzoz susturucusunun akustik performansı, numeriksel ve deneysel olarak incelenmiştir. Üç boyutlu sonlu elemanlar yöntemi, iletim kaybı hesaplanmasında uygulanmıştır. İletim kaybının ölçülmesi için ise bir deney düzeneği geliştirilmiştir. Chung-Blaser, iki-kaynak ve iki-yük yöntemleri uzatılmış giriş ve çıkış borulu tek genleşme odalı bir susturucunun iletim kaybı ölçümü için uygulanmıştır. Deney düzeneği, transfer matris yöntemiyle elde edilen tek boyutlu analitik çözümle iki-yük yönteminin test sonuçlarıyla karşılaştırılarak doğrulamıştır. Çalışmaya konu olan susturucunun sonlu elemanlar yöntemiyle hesaplanan iletim kaybı deneysel sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Egzoz susturucusunun akustik performansının incelenmesi için iş makinesinin ses gücü seviyesi ve susturucunun takma kaybı ölçülmüştür. Bu sonuçlar, susturucunun akustik tasarımı için yol gösterici olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
This study concerns with acoustical analysis of exhaust mufflers for earth-moving machinery. The study arises from the fact that there is a need for further noise reduction emitted by earth-moving machinery produced by Hidromek Inc. in order to be on the safe side of the limits stated in European Noise Directive 2000/14/EC. The acoustical performance of the muffler is investigated both experimental and numerical means. A three-dimensional finite element method is performed to calculate the transmission loss. An experimental setup is also developed to measure the transmission loss. Chung-Blaser, two-source and two-load methods are applied to measure the transmission loss of single expansion chamber with extended inlet/outlet. The experimental setup is verified by comparing the test results obtained by two-load method with one-dimensional analytical solution obtained by transfer matrix method. Transmission loss of the muffler of interest, calculated by finite element method is compared with the experimental results. Sound power level of earth-moving machinery and insertion loss of the muffler is measured to investigate the acoustical performance of the muffler. These results can then be served as guidance for the acoustical design of a muffler.