Groundwater management policy development for the Küçük Menderes river basin
Küçük Menderes nehri akifer sistemi için yeraltı suyu yönetim planı geliştirilmesi
  1. Tez No: 116484
  2. Yazar: JALE ŞAKIYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YAZICIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
ABSTRACT KÜÇÜK MENDERES NEHRİ AKIFER SİSTEMİ İÇİN YERALISUYÜ YÖNETİM PLANININ GELİŞTİRİLMESİ ŞAKIYAN, Jale M.S., Department of Geological Engineering Supervisor: Prof. Dr. Hasan YAZICIGİL Ağustos 2001, 164 sayfa Küçük Menderes havzası Ege Denizi'ne doğru doğu-bab uzanımlı Türkiye'nin en verimli tarım alanlarından biridir. Alan 1980'li yıllardan beri devam eden uzun kuraklık dönemi geçirmektedir. Havzada su ihtiyacım karşılayacak yüzeysuyu rezervleri olmadığından, yeraltısuyu taran, endüstri ve içme-kullanmada ana su kaynağıdır. Tarımsal amaçlı su kullanımındaki büyük artış ve azalan beslenim sonucunda akifer sisteminde yeraltısuyu seviyeleri hızla düşmüştür. Bu çalışma Küçük Menderes havzası akiferinin yeraltısuyu potansiyelini belirleme ve yeraltısuyu yönetim planı geliştirmeye yönelik tüm çalışmaları sunmaktadır. Bu konuya yönelik olarak detaylı bir akifer karekterizasyonu çalışmalarından sonra bir modüler 3-Boyutlu Sonlu Farklar Akım Modeli geliştirilmiştir. Yaklaşık 4000 hücreden oluşan sonlu farklar akım modeli havzadaki kararlı ve kararsız akımın simulasyonu için kullanılmıştır. Akifersistemi için geliştirilen yeraltısuyu modelinin saha koşullarında gözlenen su seviyeleri ile kalibrasyonu birbirini izleyen iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Ekim 1967- Ekim 1999 dönemi gözlenen su seviyeleri ile yapılan kararlı akım koşullarında kalibrasyon ve bunu izleyen kararsız akım koşullarında kalibrasyon. Kararlı ve kararsız akım koşullarında yapılan kalibrasyon çalışmalarının sonuçlan modelin arazi koşullarını iyi bir şekilde temsil ettiğini ve havza için olası alternatif yönetim planlarının sonuçlarını tahmin edebilmedeki doğruluğunu göstermiştir. Küçük Menderes akifer sisteminin emniyetli verim ve optimum işletim limitlerini ortaya koymak üzere alternatif yeraltısuyu yönetim senaryoları kurulmuştur. Havza için geliştirilen yeraltısuyu akım modeli akifer sisteminin çeşitli pompaj koşullan altındaki durumunu belirlemede kullanılmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Aynca, havzada yapımı planlanan Beydağ, Aktaş, Ergenli ve Burgaz barajlarının yeraltısuyu seviyelerine olası etkileri ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu çalışmalar sırasında Ekim 1999 ve Ekim 2020 yıllan arasım kapsayacak şekilde 21 yıllık bir planlama periyodu gözönüne alınmıştır. Bu planlama periyodu için kararsız akım koşullan altında toplam yedi senaryo kurulmuştur. Bu senaryolardan beşi (A-E) akiferin emniyetli verim ve sürdürülebilir verimlerini belirlemek amacıyla kurulmuştur. Senaryoların sonuçlan değiş-tokuş eğrisi şeklinde sunulmuştur. Diğer iki senaryo ise (Senaryo F ve G) havzada yapımı planlanan barajların yeraltısuyu potansiyeline olası etkilerini araştırmak amacıyla kurulmuştur. Anahtar kelimeler : Küçük Menderes Havzası, kalibrasyon, simulasyon, yeraltısuyu yönetimi, emniyetli verim, sürdürülebilir verim vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT GROUNDWATER MANAGEMENT POLICY DEVELOPMENT FOR THE KÜÇÜK MENDERES RIVER BASIN AQUIFER SYSTEM ŞAKIYAN, Jale M.S., Department of Geological Engineering Supervisor: Prof. Dr. Hasan YAZICIGİL August 2001, 164 pages Küçük Menderes River Basin extending east-west direction towards Aegean Sea is a productive agricultural area at western Turkey. The area has been under prolonged drought conditions since 1980's. Because there are no surface water reservoirs to supply water needs of the basin, groundwater has been the main source of water for irrigation, industrial, and domestic uses. The spectacular growth in agricultural water use and diminished recharge have led to rapid decline in groundwater levels in the aquifer system. This study represents investigation of the groundwater resources of the Küçük Menderes River Basin with the aim of establishing an optimum management policy for the Küçük Menderes River Basin aquifer system. As a first attempt a groundwater simulation model of the basin was developed after an extensive work on the characterization of the aquifer system. Finite difference model having around 4000 cells was used to simulate steady and unsteady flow in the basin. The groundwater flow model developed for the aquifer 111system was calibrated in two sequential stages, a steady state calibration, followed by a transient calibration with the observed groundwater levels for the period of October 1967 - October 1999. The results of both the steady state and transient calibration, taken as a whole, provided verification of the simulation model and confirmed its accuracy in predicting future aquifer responses. Alternative groundwater management scenarios were developed to determine the safe yield and the limits of utilization for the Küçük Menderes aquifer system. Groundwater flow model developed for the basin was used to predict the changes in the aquifer system under a set of different pumpage conditions and the results obtained were evaluated. In addition, the potential effects of the Beydağ, Aktaş, Ergenli and Burgaz dams on groundwater levels were investigated. A planning period of 21 years between October 1999 and October 2020 was considered in the analysis. A total of seven management scenarios were developed under transient flow conditions for the planning period. Five of these scenarios (Scenarios A-E) were developed to determine the safe and sustainable yields of tile aquifer system. The results of these scenarios are presented in the form of a trade-off curve. The remaining two (Scenario F and G) were developed to investigate the potential effects of Beydağ, Aktaş, Burgaz and Ergenli dams on groundwater resources. Keywords : Küçük Menderes River Basin, calibration, simulation, groundwater management, safe yield, sustainable yield IV