Impact of damper failure on vehicle handling during critical driving situations
Kritik seyir durumlarında amortisör arızalarının yol tutuş davranışı üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 255390
  2. Yazar: MUSTAFA DURUKAN BEDÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Y. SAMİM ÜNLÜSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Hareket halindeki araçlara istenen ve istenmeyen etkileşim ve müdahale durumunda, aracın yol tutuş davranışında neler olabileceğini algılayabilmek önemlidir. Araç kararlılığını arttırmak için kullanılan stratejiler veya araç yol tutuşu üzerindeki istenmeyen etkileri karşılayabilmek için tasarlanan algoritma ve denetim modülleri, araç beklenmedik bir arızaya maruz kaldığında yetersiz kalabilir. Bu nedenlerle, sürüş esnasında karşılaşılabilecek ve istenmeyen bir davranış yaratabilecek tüm durumları anlayabilmek ve kestirebilmenin önemi vurgulanmalıdır.Sürücüyü istenmeyen bir yol tutuş durumuyla karşı karşıya bırakabilecek, ilgili literatürün bugüne kadar çok üzerinde durmadığı olasılıklardan biri de amortisör arızalarıdır. Şasi elektronik sistemleri ve araç elektronik komponentlerinin artan teknolojisi ve uygulamaları, elektronik komponentlerin güvenilirliğinin de daha az olmasından dolayı amortisör arızası durumunun incelenmesini gerekli kılmıştır. Bu çalışmada, mümkün görülen tüm amortisör arıza tipleri, amortisörlerdeki elektronik bozulmaları da kapsayacak şekilde hesaba katılmıştır. Kritik seyir durumlarında bunların yol tutuş ve araç kararlılığı üzerindeki etkileri ve bu etkilerin ne şekilde ortaya çıktığı incelenmiş ve sürüş ve bozulma tipine göre kritik amortisör ve kritik bozulma zamanları belirlenmiştir. Sonuç olarak bu çalışma, literatüre ilgili alanda bir kaynak olması açısından önemli bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Capturing what is going on and what may happen related to vehicle handling behaviour in cases of desired or non-desired actions and interventions has a crucial importance. Strategies implemented to improve vehicle stability or algorithms and control modules designed to compensate the non-desired effects on handling behavior may appear to be inadequate as the vehicle goes through uncountable experiences. The importance of understanding and introducing the possible sources of undesired effects which may be encountered throughout driving action cannot be underemphasized.One of the possibilities that may lead the driver face with unexpected results concerning vehicle?s handling is suspension damper failure, which has not yet been dealt with adequately in the literature. The fast developing technology and consequently the expanding utilization of chassis electronics and electronic vehicle components make the investigation of damper failure phenomenon essential since reliability decreases by the continuously increasing introduction of electronic means. In this study, possible failure types of dampers including electrical failure are taken into account, their effects on vehicle stability under critical driving conditions are examined. Shortcomings and comments are made on criticality of failed damper and its failure point. This work as a result, constitutes a particular contribution to the literature in that it brings up a concrete knowledge to the stated research area.