Analytical examination of performance limits for shear critical reinforced concrete columns
Kesme yönünden kritik betonarme kolonların performans limitlerinin analitik olarak irdelenmesi
  1. Tez No: 255389
  2. Yazar: KAMİL ERGÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ BİNİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Güncel yönetmelik gereksinimleri düşünüldüğünde, eski betonarme binaların çoğu yetersiz kolonlara sahiptir. Bu nedenledir ki, yapının deprem kaynaklı yatay yük etkileri altındaki performansını kolonların performansı belirler. Eğilme?kesme göçmesi olarak bilinen göçme türünü tahmin etmek için TDY2007' de herhangi bir koşul önerilmediği fark edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, eğilme-kesme göçmesi ihtimaline sahip olan kolonların davranışı TDY2007' ye göre genelde olduğundan az tahmin edilmektedir. Ayrıca, kolonların TDY 2007' nin doğrusal ve doğrusal olmayan yöntemlerine göre belirlenen göçme türü sınıflandırmasının test sonuçlarına göre ve mühendislerin ekonomik ve gerçekçi güçlendirme çözümleri geliştirmelerini sağlamak için bütün göçme türlerini, eğilme ?kesme göçmesini de dahil, kapsayacak şekilde incelenmesi gerekmektedir.Bu çalışmada, yönetmeliğe göre kesme yönünden yetersiz olan betonarme kolonların davranışları için güvenilir tahminler elde etmek amacıyla farklı yöntemler incelenmiştir. Mekanik temeli oluşu sebebiyle eksenel yük-kesme-eğilme etkileşimi (EKEE) yaklaşımı üzerinde özellikle durulmuştur.Farklı yaklaşımların incelenmesinden sonra, önerilen geliştirmeler ile EKEE yöntemi en güvenilir yöntem olarak seçilmiş ve kesme yönünden kritik kolonlardan oluşan veri tabanı üzerinde yatay yük-yatay deplasman analizleri gerçekleştirilmiştir. Bulgular, veri tabanındaki kolonlar için, Türkiye Deprem Yönetmeliği'nin (TDY2007) linear olmayan yöntemi ile yapılan tahminlerle karşılaştırılmıştır. Ayrıca, seçilmiş kolon örnekleri üzerinde yapılan istatistiksel çalışmaların ışığında, yatay deplasman denklemleri ve basitleştirilmiş güvenli kat öteleme oranı limit denklemleri önerilmiştir.Çalışmanın son bölümünde, FEMA356, TDY2007, ASCE/SEI 41 güncelleme eki ve EUROCODE 8 doğrusal olmayan yöntemlerine göre kolonların performans değerlendirmeleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Most of the older reinforced concrete (RC) buildings have columns that are deficient when the current code requirements are considered. Therefore, performance of the columns determines the performance of the structure under the effects of earthquake induced lateral loads. It is recognized that no provision is proposed in TEC2007 to estimate the failure type called flexure-shear. Behavior of columns having probability of failing in flexure-shear failure mode is mostly underestimated by TEC2007 procedures. In addition, failure type classification of columns performed according to the linear and nonlinear procedures of TEC2007 needs to be examined with respect to the test results to cover all failure types including flexure-shear failure in order to lead the engineers develop economical and realistic retrofit solutions.In this study, different methods are explored to obtain reliable estimates for the performance of code deficient shear critical RC columns. Special considerations are given to Axial-Shear-Flexure interaction (ASFI) approach due to its mechanical background.After examination of different approaches, ASFI method with proposed modifications was selected as the most reliable model and lateral load-displacement analyses were performed on a database of shear critical columns. Findings were compared with the estimations of the nonlinear procedure given in Turkish Earthquake Code (TEC2007) for database columns. In addition, drift capacity equations and simplified safe drift capacity equations are proposed in light of statistical studies on the selected column specimens.In the last part of the study, performance evaluation of columns according to nonlinear procedures of FEMA 356, TEC2007, ASCE/SEI 41 update supplement, and EUROCODE 8 were conducted.