Radar emitter emulation for research and experimental purposes
Deneysel ve araştırma amaçlı radar vericisi öykünümü
  1. Tez No: 255394
  2. Yazar: MEHMET BAHADIR ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SENCER SEYİT KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tezin kapsamı düsük maliyetle, tasınabilir donanımlar yardımıyla tatbikat ve egitimsel amaçlarla radar emiter benzetimini gerçeklestirmektir. Model, gerçek ortamda askeri tatbikatlar için radar emiterlerine ait darbe üretimini mümkün kılmaktadır. Motivasyon, baska bir arastırma alanı olan karmasık darbe dizilerinin etkin ayrıstırma yöntemleri ile uygun donanımda tasarlanmasıdır ve bu tez darbe dizilerini üreten donanımı uygulamak için gerekli çalısmaları kapsamaktadır. Öncelikle, radar emiter modelleri üzerinde durularak temel bir radar emiter modeli, laboratuvar enstrümanları yardımıyla gerçeklenmistir. Modelin gerçeklenmesi sırasında enstrüman kontrolü önemli bir noktadır ve bu enstrümanlar GPIB Veriyolu üzerinden kontrol edilmislerdir. Ayrıca bu enstrümanların teknik özellikleri, aynı anda kaç emiterin benzetilebilecegi ve benzetimlerin limitlerinin bilinmesi açısından çok önemlidir. Tasarıma ait benzetim sonuçları üzerine örnekler verildikten sonra sinyal üretecini karmasık darbe dizisini elde edebilmek için harici olarak tetiklemekten bahsedilecektir. Sonrasında radar emiterlerini gerçeklemek için ilgili sematikler verilmistir. Emiter benzetiminin genis bantlı RF sentezleyici/VCO ile tümlesik RF karıstırıcılar ve mikrodalga elemanlar kullanılarak düsük maliyetli tasarımından bahsedilmistir. Sonrasında radar emiter benzetimini gerçeklemek için gerekli tüm elemanları içeren kart tasarlanmıstır. Testler laboratuvar ortamında gerçeklenmistir. Son kısımda test sonuçları ve tasarımın teknik özellikleri verilmistir. Yapılan tasarıma ait maliyet hesaplamaları sonuç kısmında yapılmıs ve benzetimlerin çevresel senaryolarda kullanımına yönelik bazı örneklere yer verilmistir. Gelecekte yapılması gereken çalısmalar ise yine bu bölümde anlatılmıstır.
Özet (Çeviri)
The scope of this thesis is to implement radar emitter emulator in a low cost, portable hardware for operational and educational purposes. The model enables pulse train generation in real environment belonging to radar emitters for military exercises. The motivation comes from another research area which is to design effective algorithms for deinterleaving mixed pulse sequences in a suitable hardware and this thesis, covers the work done for implementing a hardware that generates mixed pulse sequences. For this reason first of all, a basic radar emitter model is built up using laboratory instruments by considering basic radar emitter models. Instrument control is an important point and these instruments are controlled over GPIB Bus. Also technical specs of these instruments have to be known well to find outhow many emitters can be emulated simultaneously and what the limits of these emulations are. After giving emulation results, trigging signal generator externally to obtain complex mixed pulse sequences is mentioned. In the following section related schematics are given about implementing radar emitters. Cost efficient way of emitter emulation is mentioned by using wideband RF synthesizer/VCO with integrated RF mixers and some microwave components in the following section. A board is designed including all required components to implement radar emitter emulation. Tests are implemented in laboratory environment. Finally, test results and technical specifications of the design are given. Also cost calculations of the implemented designs are done in the final section and some examples related to the use of emulators in environmental scenarios are given. Future work is also explained again in this final section.