Proje yönetimi sürecindeki gecikme, kaynak kısıtları ve iş değişikliklerine bağlı olarak iş programının revize edilmesi ve iş programı optimizasyonu
Schedule revision and schedule optimization due to delays, resource constraints and scope changes in the project management process
- Tez No: 921914
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER HALİS BETTEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada yapım yönetimi alanının önemli problemlerinden biri olan zaman maliyet ödünleşim problemi sadece maliyet ve süre ödünleşimi, gecikme cezalı zaman maliyet ödünleşimi, nakit akışının dengelenerek zaman maliyet ödünleşimi ve kaynak kısıtlı zaman maliyet ödünleşimi olmak üzere dört farklı biçimde oluşturulmuş ve çözülmüştür. Konut türü bir yapının inşaat süreci için 91 adet aktivite tanımlanmış ve her aktivite için en az 5 en fazla 8 adet farklı inşaat süresi ve maliyet alternatifi tanımlanmıştır. Yapım alternatifleri oluşturulurken literatürde yer alan ekip sayısı ve iş verimi ilişkisinden yararlanılmıştır. Aktiviteler arasındaki fiziksel bağıntılar ve mantıksal kısıtlar dikkate alınarak doğrusal iş programı hazırlanmış ve çalışılmayan günler dikkate alınarak takvimli iş programı üzerinden zaman maliyet ödünleşim problemi çözülmüştür. Problemin dört farklı amaç fonksiyonu ile hazırlanıp çözülebilmesi için hesap tablosu uygulaması oluşturulmuş ve optimizasyon süreci Genetik Algoritma ile yürütülmüştür. Optimizasyon süreci oluşturulan hesap tablosu üzerinde çalışan makro kodu ile yürütülmüştür. Vaka analizi olarak inşaatı devam etmekte olan 7 bloklu tünel kalıp inşaatı seçilmiş ve toplam proje maliyetinde 30 milyon TL'den daha fazla tasarruf elde edilebileceği optimizasyon süreci sonunda görülmüştür. Tez çalışmasının sonuçları zaman maliyet ödünleşim probleminin çok kriterli biçimde oluşturulmasını önererek hem literatür, hem de toplam proje maliyetinde önemli düşüşler sağlayarak inşaat sektörü için yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the time-cost tradeoff problem, which is one of the important problems in the field of construction management, is formulated and solved in four different ways: cost and time tradeoff only, time-cost tradeoff with delay penalty, time-cost tradeoff with cash flow balancing, and time-cost tradeoff with resource constraints. For the construction process of a residential building 91 activities were defined. At least 5 and at most 8 different construction time and cost alternatives were formed for each activity. The relationship obtained from the literature defining the work efficiency according to the crew size was utilized while creating the construction alternatives. A linear work schedule was prepared by taking into account the physical relations between activities and logical constraints, and the time-cost trade-off problem was solved over the calendarized work schedule by taking into account the non-working days. In order to prepare and solve the problem with four different objective functions, a spreadsheet application was created and the optimization process was carried out with the Genetic Algorithm. The optimization process was executed with macro code running on the spreadsheet. The 7-block tunnel formwork construction under construction was selected as a case study and it was seen at the end of the optimization process that more than 30 million TL could be saved in the total project cost. The results of this thesis will be useful for the construction industry by providing significant reductions in the total project cost and the literature by proposing a multi-criteria formulation of the time-cost tradeoff problem.