Estimation of steady-state temperature distribution in power transformer by using finite difference method
Güç transformatörünün içindeki kararlı hal sıcaklık dağılımının sonlu farklar yöntemiyle tahmini
  1. Tez No: 255402
  2. Yazar: FERHAT CAN GÖZCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF ERTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Tasarım asamasında ve operasyon sırasında transformatörün içindekisıcaklık dağılımını tahmin etmek önemlidir çünkü ısıl limitlerinüzerindeki sıcaklıklar parçalara ciddi biçimde zarar verebilir. Isılmodeller bu hayati bilgiyi gerçek operasyonlardan önce tahmin etmekiçin kullanılırlar. Bu çalısmada üç-faz, SF6 gaz izoleli-soğutmalı güçtransformatöründeki sıcaklık dağılımını tahmin etmek için iki boyutlu,Sonlu Farklar Yöntemini temel alan, kararlı hal modeli önerilmistir.Model, transformatörün içindeki ayrıstırılmıs belirli bölgelerdeki sıcaklıkdağılımını tahmin edebilir. Bu çalısma ayrıca burada önerilen modelintahmin ettiği sıcaklıkları bundan önce yapılan, Sonlu ElemanlarYöntemini temel alan modelin sonuçlarıyla ve transformatörüntasarımcılarının yaptığı arastırmayla kıyaslamaktadır. Sonuçlar, SonluFarklar Yöntemini temel alan, burada önerilen modelin transformatörüniçindeki sıcaklık dağılımını kabul edilebilir doğrulukta tahmin edebildiğinive bir önceki çalısma olan Sonlu Elemanlar Yöntemini temel alanmodele alternatif olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Estimating the temperature distribution in transformer components inthe design stage and during the operation is crucial since temperaturesabove the thermal limits of these components might seriously damagethem. Thermal models are used to predict this vital information prior toactual operations. In this study, a two-dimensional, steady-state modelbased on the Finite Difference Method (FDM) is proposed to estimatethe temperature distribution in the three-phase, SF6 gas insulatedcooledpower transformer. The model can predict the temperaturedistribution at the specific discredited locations in the transformersuccessfully. This study also compares predicted temperatures of themodel proposed in this study with the results of the previous studywhich is based on Finite Element Method (FEM) and the results of theresearch performed by the designers of the transformer. The resultsshow that FDM model proposed in this study can be used to estimatethe temperature distribution in the transformer with an acceptableaccuracy and can be an alternative of the previous study which is basedon FEM.