Farklı branşlardaki sporcuların solunum fonksiyonları ile solunum kas kuvvetleri arasındaki ilişki
The relationship between respiratory functions and respiratory muscle strengths of the athletes in different branches
  1. Tez No: 633975
  2. Yazar: EMRE KARADUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. ÖZGÜR BOSTANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışmada farklı spor dallarında yer alan aktif sporcuların solunum fonksiyonu ve solunum kas kuvveti ortalamalarının belirlenmesi ve çeşitli değişkenlerle ilişkilerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Araştırmaya yaş ortalaması 20,71±2,99 yıl olan 97 bireysel (atletizm, bisiklet, kürek, savunma sporları) ve 22,05±5,12 yıl olan 134 takım (basketbol, futbol, voleybol) sporcusu ile 28,45±5,24 yıl olan 40 sedanter toplam 271 kişi katıldı. Deneklerin solunum fonksiyonları Spirometre ile solunum kas kuvvetleri ise MicroRPM cihazı kullanılarak belirlendi. Değişkenlere ait normallik varsayımında Kolmogorov Smirnov, ikili karşılaştırmalarda Mann Whitney U, gruplar arasında Kruskal Wallis H testi, değişkenlerle ilişkilerin belirlenmesinde ise Spearman sıra korelasyonu uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the respiratory function and respiratory muscle strength means of athletes doing sport in different sports branches and relationships with various variables. Material and Method: A total of 271 volunteers, 97 individual athletes (athletics, cycling, rowing, martial arts) with a mean age of 20.71±2.99 years, 134 team athletes (basketball, soccer, volleyball) with a mean age of 22.05±5.12 years and 40 sedentary (age 28.45±5.24 years) participated in the study. Respiratory functions of the subjects were determined with Spirometer, while respiratory muscle strengths were determined by using MicroRPM. Kolmogorov Smirnov in the normality of variables, Mann Whitney U in paired comparisons, Kruskal Wallis H for comparison between groups, and Spearman rank correlation was used to determine the relationships with variables.