A proposed rule for the interconnection of distributed generation and its economic justification
Dağıtık elektrik üretiminin şebeke bağlantısı için önerilen bir yönetmelik ve bu yönetmeliğin ekonomik olarak doğrulanması
  1. Tez No: 255422
  2. Yazar: DOĞAN GEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT ÖZAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Dağıtık elektrik üretimi (DEÜ), dağıtım seviyesinden şebekeye bağlanan ve kurulu gücü 50 MW'ın altında olan küçük ünitelerden elektrik üretimidir. Malzeme teknolojisindeki gelişmelerin ardından, çevresel kaygılar ile ucuz ve yerli yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretme fikri, DEÜ'nin popülaritesini arttırmıştır. Türkiye'de, DEÜ'nin şebeke bağlantısı 154/36 kV indirici merkezin dağıtım baralarından gerçekleştirilmektedir. 36 kV fiderlerden DEÜ bağlantısına dağıtım sistemi otoritesi tarafından izin verilmemektedir. Bu tez, DEÜ'nin 36 kV fiderlerden bağlantısının izninden önce yapılması gereken teknik analizleri içeren bir bağlantı yönetmeliği önermektedir. Ayrıca, DEÜ varlığında dağıtım sisteminin doğru ve güvenli işletilmesi için ihtiyaç duyulan koruma ve işletme gereksinimleri de sunulmaktadır. Digsilent yazılımında yapılan benzetim çalışmaları için ilgili değişkenleri ile birlikte örnek bir dağıtım sistemi kullanılmıştır. Rüzgar üretimindeki değişikliklere karşı ihtiyaç duyulan işletme rezerv gereksiniminin belirlenmesi için, Weibull dağılımı, standart sapma ve aylık ortalama rüzgar hızlarını içeren istatistiksel bir yaklaşım kullanılmıştır. Rüzgardan elektrik üretimindeki dalgalanmalar için, hidroelektrik santrallerin yedek üretim olarak kullanımının uygunluğu, güç sisteminin orta-vadeli dinamik modeli ile analiz edilmiştir. Rüzgar santrallerinin entegre edilmesi için bir sekonder kontrol mekanizması önerilmiştir. Son olarak, güncel santral maliyetleri ve teşvikler kullanılarak şimdiki değer analizi ile hidroelektrik ve fotovoltaik santrallerin 154/36 kV indirici merkezin dağıtım barasından ve 36 kV fiderden bağlanma seçenekleri arasında ekonomik bir karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Distributed generation (DG) is electricity generation by small generating units, which are interconnected at distribution level with capacity less than 50 MW. Environmental concerns and the idea of using cheap and domestic renewable resources increased the popularity of DG following the developments in equipment technology. In Turkey, interconnection of DG is realized through the distribution busbars of 154/36 kV substation. The interconnection of DG at 36 kV feeders is not allowed by distribution system authority. This thesis proposes an interconnection rule which includes technical analyses to be conducted before the permission of interconnection of DG at 36 kV feeders. Moreover, the protection functions and operational requirements needed for the proper and safe operation of distribution system in presence of DG are introduced. A sample distribution system with relevant parameters is used for the simulation studies in Digsilent software. In order to determine the operational reserve requirement against the variations in wind generation, a statistical method including Weibull distribution, standard deviation and monthly average wind speeds is used. Convenience of hydropower plants? response for being backup generation against the fluctuations in wind generation is analyzed by a mid-term dynamic model of the power system. A secondary control mechanism for the integration of wind power is suggested. Finally, an economic comparison between the interconnection alternatives of hydropower and photovoltaic power plants at the distribution busbar of the 154/36 kV substation and the 36 kV feeder is done by present worth analysis using the up to date power plant costs and incentives.