Performance evaluation of flexray networks for in-vehicle communication
Flexray ağlarının araç içi haberleşmedeki performans değerlendirmesi
  1. Tez No: 255423
  2. Yazar: ALİ DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENAN ECE SCHMİDT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Günümüz otomobillerinde artan elektronik birim kullanımı daha güçlü araba içi haberleşme protokollerine olan ihtiyacı doğurmaktadır. FlexRay protokolü ortaya çıkan bu ihtiyacı karşılayabilecek özelliklere sahip, gerekirci, hatalara dayanıklı ve hızlı bir haberleşme protokolüdür. Yakın bir gelecekte X-by-Wire fonksiyonları otomobillerde kullanılmaya başlanacaktır. FlexRay bu fonksiyonların işlemlerini yerine getirmek için kullanılacak Elektronik Kontrol Birimlerinin haberleşme ihtiyaçlarını karşılayacak yapıda bir protokoldür. Bu tez çalışmasında farklı haberleşme senaryolarında ve gerçek zamanlı bir donanım ortamında FlexRay ağlarının performansı incelenmiş ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Bu haberleşme senaryoları protokolün hem statik hem de dinamik bölütünü kapsamaktadır. Sonuçların değerlendirilmesi içinde bazı performans metrikleri tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The increasing use of electronic components in today?s automobiles demands more powerful in-vehicle network communication protocols. FlexRay protocol, which is expected be the de-facto standard in the near future, is a deterministic, fault tolerant and fast protocol designed for in vehicle communication. In the near future, safety critical X-by-Wire applications will be available in the automobiles and FlexRay networks can be used to provide communication for the Electronic Control Units (ECUs) that perform related functions of X-by-Wire applications. In this thesis the performance of the FlexRay networks with various communication scenarios is evaluated in a real time environment and the results are presented. Communication scenarios investigate both static and dynamic segment of the FlexRay and allow evaluating the capabilities of the protocol. Several performance metrics such as utilization, static slot allocation, jitter are defined for the evaluation of the results.