Determination of weak transmission links by cluster analysis
Zayıf iletim hattı bağlantılarının öbekleme analizi ile belirlenmesi
  1. Tez No: 255424
  2. Yazar: HAMZA OĞUZ ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT ÖZAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Arızalar veya anahtarlama operasyonları sebebiyle güç sistemleri güç salınımlarına maruz kalırl. Bu salınımlar çoğu durumda nihai kararsız hal oluşumuna sebep olmasa da, iletim hatlarında mesafe koruma rölelerini yanıltan aşırı yük akışları oluşturarak diğer hatların da ardı ardına devre dışı kalmasına kadar giden sorunlar yaratabilmektedir. Günümüz mesafe koruma rölelerinde, açıklanan kararsız güç salınımlarını ayırt etmek amacıyla out-of-step işlevi mevcuttur. Ne var ki bu işlevin parametrelerini ayarlamak ve açılacak hatlara karar vermek güç sisteminin detaylı dinamik modellenmesi ve analizini gerektirmektedir.Önerilen yöntem, güç sisteminde olası kararsız salınım noktalarının detaylı dinamik çalışmalar yapmadan belirlenebilmesini amaçlamaktadır. Sunulan yöntem, güç sistemi empedans matrisinin istatistiksel öbekleme yöntemi ile analiz edilmesi üzerine kuruludur. Öbekler arası hatların kararsız salınımlara daha açık olduğu IEEE 39 bara test sistemi üzerinde yapılan dinamik benzetim çalışmalarıyla ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to faults and switching, transmission lines encounter power oscillations referred as power swings. Although in most cases they do not lead to an eventual instability, severe changes in power flows on the lines may cause the operation of impedance relays incorrectly, leading to cascaded tripping of other lines. Out-of-Step tripping function is employed in modern distance relays to distinguish such an unstable swing but setting the parameters and deciding lines to be tripped require detailed dynamic power system modelling and analysis.The proposed method aims to determine possible out-of-step (OOS) locations on a power system without performing detailed dynamic simulations. Method presented here, is based on grouping of the buses by statistical clustering analysis of the network impedance matrix. Inter-cluster lines are shown to be more vulnerable to give rise to OOS as proven with dynamic simulations on IEEE 39 bus test system.