Interval priority weight generation from interval comparison matrices in analytic hierarchy process
Analitik hiyerarşi sürecinde aralık değerlerden oluşan karşılaştırma matrislerinden öncelik aralıkları belirleme
- Tez No: 255433
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA KARASAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada, yaygın olarak kullanılan Analitik Hiyerarşi Süreci'nde aralık değerlerden oluşan karşılaştırma matrislerinden öncelik aralıkları belirlemek için yeni bir yaklaşım önerilmiştir. Önerilen metod hem tutarlı hem de tutarsız karşılaştırma matrisleriyle kullanılabilir. Ayrıca ikiden fazla hiyerarşik seviyenin olduğu durumlarda kullanılmak üzere yeni bir sentezleme yönteminden de bahsedilmiştir. Önerilen her iki yöntemin, aralık değer üretme ve sentezleme, performansları rassal üretilmiş matrisler yardımıyla literatürde kullanılmakta olan diğer yöntemlerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, for the well-known Analytic Hierarchy Process (AHP) method a new approach to interval priority weight generation from interval comparison matrix is proposed. This method can be used for both inconsistent and consistent matrices. Also for the problems having more than two hierarchical levels a synthesizing heuristic is presented. The performances of the methods, interval generation and synthesizing, are compared with the methods that are already available in the literature on randomly generated matrices.