Marketing standardisation by multinational corporations operating in Turkey
- Tez No: 7929
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER BODUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1988
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada çok uluslu şirketlerin pazarlama uygulamalarındaki standardizasyon düzeyi ile değişik çevre. ürün ve firma faktörleri arasındaki ilişki arastırılmıştir Yapılan analizler sonucunda standardizasyon düzeyi ile Türk ve yerel ülke pazar koşul larındaki benzerlik arasında doğru orantili, önemli bir ilişki olduğu ortaya çikmistir. Buna ragmen, pazar koşulları fark1ı olsa da, pazarlama standardizasyonu uygulandığı görülmüştür, iki pazarda çok uluslu şirketin karşılaştığı rekabet ortamındaki benzerlik, pazar payındaki benzerlik, pazarlama tüzüklerindeki benzerlik ve pazarlama kararlarındaki merkeze bagl ılık düzeyi de pazarlama standardizasyonu ile doğru orantili bir ilişki içindedir. Düşük organizasyon masraflı firmalar., yüksek düzeyde standardizasyon uygulamak tadir lar. Genellikle Alman ve Amerikan menşeli çok uluslu şirketler Türkiye'deki pazarlama çalışmalarında daha fazla standardizasyona yönelmektedirler Tamamı çok uluslu şirkete ait olan firmalar» uluslararası bir marka pazar lıyorsa yüksek pazarlama standardizasyonu uygularlar. Hem Türkiye'de hem de yerel ülke pazarinda ayni yasam evrelerinde olan bir ürün satan firma daha fazla standardizasyon uygulayabilir. Ayrica ilaç ve kimyasal madde üreticileri diğer sektörlerden daha fazla standardizasyon uygularlar.
Özet (Çeviri)
This study is mainly about the relationship between marketing standardization and various environmental» product and subsidiary variables. A significant positive relationship was found to exist between marketing standardization and similarity of market conditions in Turkey and in the parent country. Higher levels of standardization occur, however, despite significant differences in market conditions» Similarity in the nature of competition that the firm faces, similarity in the market share position in both markets, similarity in the marketing legislations centralization in marketing decision making have positive significant effects on the level of marketing standardization» Subsidiaries with lower internal organizational costs sees to have higher levels of standardization. In general German and U.S. MNCs seem to have higher levels of marketing standardization in their Turkish subsidiaries. Fully owned subsidiaries that use international brand names seem to utilize higher levels of standardization j, too. As far as product life cycle is concerned firms selling a product that is at the same stage in both markets seem to have higher levels of marketing standardization.*&*.£. «A« Besides- pharmaceutical and chesical producers standardise their marketing such mere than.other industries.