Structural design and analysis of the mission adaptive wings of an unmanned aerial vehicle
İnsansız bir hava aracının göreve uyumlu kanatlarının yapısal tasarım ve analizi
  1. Tez No: 255464
  2. Yazar: LEVENT ÜNLÜSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, göreve uyumlu kontrol yüzeylerine sahip bir kanadın yapısal tasarımı ve analizi yapılmıştır. Kanat, uçağın 5 g değerinde azami aerodinamik yükleme ile yaptığı manevralara dayanabilecek şekilde tasarlanmıştır. Kanadın yapısal modeli MSC/PATRAN paket programı kullanılarak oluşturulmuş, bu yapısal modelin analizleri MSC/NASTRAN paket programı kullanılarak yapılmıştır. Akabinde, tasarlanan kanat Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ-TAI) tarafında üretilmiştir. Sonlu elemanlar analizlerinden elde edilen sonuçlar, üretilen kanadın yer titreşim testleri yapılarak doğrulanmıştır. Karşılaştırmalı sonuçlar kanat modelinin uyumlamasında kullanılmış; alınan sonuçlar oluşturulan modelin son derece başarılı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the structural design and analysis of a wing having mission-adaptive control surfaces were conducted. The wing structure was designed in order to withstand a maximum aerodynamic loading of 5 g due to maneuver. The structural model of the wing was developed by using MSC/PATRAN package program and that structural model was analyzed by using MSC/NASTRAN package program. The designed wing was then manufactured by Turkish Aerospace Industries Inc. (TUSAŞ-TAI). The finite element analysis results were verified by conducting ground vibration tests on the manufactured wing. The comparative results were used to tune the finite element model and the results obtained showed that the modeling was very successful.