Aero-structural design and analysis of an unmanned aerial vehicle and its mission adaptive wing
Bir insansız hava aracının ve göreve uyumlu kanadının aerodinamik ve yapısal tasarım ve analizi
- Tez No: 269111
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Havacılık Mühendisliği, Science and Technology, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada kambur değişiminin yapısal olarak tasarlanmış bir insansız hava aracının (İHA) göreve uyumlu kanadı üzerindeki etkilerini incelenmiştir. Hesaplamalı akışkanlar dinamiği analizlerinde ANSYS/FLUENT ticari yazılımı kullanılmıştır. Farklı kamburlara sahip kanat profilleri aerodinamik katsayıları bakımından karşılaştırılmış ve kanat açıklığı boyunca belirli bölümlerde oluşturulan kambur değişikliğinin kanat basınç dağılımına etkisi de incelenmiştir. Kanadın yapısal modeli kanat açıklığınca değişen bir basınç dağılımının kanat üzerindeki etkisini incelemek için oluşturulmuştur. Söz konusu insansız hava aracının tasarım ve analizleri için MSC/PATRAN ve MSC/NASTRAN ticari yazılımları kullanılmıştır. Belirlenen uçuş durumlarında insansız hava aracının yapısal statik ve dinamik analizleri gerçekleştirilmiştir. Yapılan bu analizler insansız hava aracının uçuş zarfı içinde yapısal olarak güvenli olduğunu göstermiştir. Aerodinamik ve yapısal açıdan tasarımı tamamlanmış insansız hava aracı TUSAŞ Havacılık ve Uzay Sanayisi (TAI) tarafından üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the effects of camber change on the mission adaptive wing of a structurally designed unmanned aerial vehicle (UAV). The commercial computational fluid dynamics (CFD) software ANSYS/FLUENT is employed for the aerodynamic analyses. Several cambered airfoils are compared in terms of their aerodynamic coefficients and the effects of the camber change formed in specific sections of the wing on the spanwise pressure distribution are investigated. The mission adaptive wing is modeled structurally to observe the effect of spanwise pressure distribution on the wing structure. For the structural design and analysis of the UAV under this study, commercial software MSC/PATRAN and MSC/NASTRAN are used. The structural static and dynamic analyses of the unmanned aerial vehicle are also performed under specified flight conditions. The results of these analyses show that the designed structure is safe within the flight envelope. Having completed aero-structural design and analysis, the designed unmanned aerial vehicle is manufactured by TUSAŞ Aerospace Industries (TAI).