The effects of selenium on STZ-induced diabetic rat kidney plasma membrane
Selenyumun streptozotosin ile diyabet oluşturulan sıçan böbrek hücre zarı üzerındeki etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 255463
  2. Yazar: RAFİG GURBANOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SREEPARNA BANERJEE, PROF. DR. FERİDE SEVERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biyoistatistik, Biyokimya, Biophysics, Biostatistics, Biochemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Vücutta diyabet hastalığından etkilenen dokular arasında böbrek dokusu da bulunmaktadır. Diyabetik böbrek hastalığı 30-40% diyabet hastalarında görülen bir diyabet komplikasyonudur.Bu çalışmanın amacı diyabetin komplikasyonlarından biri olarak tanımlanan diyabetik böbrek hastalığının moleküler düzeyde araştırılması, antioksidanların diyabetik böbrek hastalığında tedavi edici rolünü saptamak, özellikle böbrek hücre zarlarındakı yapısal değişikleri moleküler düzeyde incelemek ve sıçanlara selenyum vererek selenyumun diyabetik böbrek dokularındakı iyileştirici rolünü araştırmaktadır.Bu tez çalışmasında ATR-FTIR specktoskopisi kullanarak, diyabetin böbrek üzerindeki etkileri ortaya çıkarılmaya çalışılmışdır. Ayrıca, selenyumun diyabetin tedavisinde koruyucu ve tedaviedici rolu incelenmiştir.Sonuc olarak, diyabetin böbrek hücre zarlarında üzerinde önemli degişimlere neden olduğu gözlemlenmiştir. Diyabet, hücre membranın lipit, protein ve karbonhidratının yapı ve miktarlarında değişimlerlere yol açmıştır. Selenyum tedavisi sonucunda bu değişimlerin giderildigi gözlemlenmiştir. Diyabet sonucunda azalmış membrane akışkanlığını selenium uygulanması sonucunda giderilmiştir. Bu ilkin çalışma, diyabetin böbrek hücre zari üzerindeki ve selenyumun diyabetik böbrek hücre zari üzerindeki etkilerini, spektroskopik araçlar kullanılarak ortaya çıkarmıştır. Ayrıca, bu çalışma sonucunda selenyumun diyabetik böbrek hücre zarı üzerinde tedavi edici ve koruyucu özellikleri saptanmıştır. Bu çalışmanı kanıtlamak için gelecek araştırmalara gerek duyulmaktadır. Ayrıca selenyumun diyabetik hastalara uygulana bilecek dozları detaylı şekilde araştırılmalı ve klinik,biyokimyasal verilerle desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
The kidney is one of the most affected organ of body from diabetes. Diabetic kidney disease is a complication of diabetes seen in 30-40% of diabetic person.The aim of this work is to contribute the useful information in the therapy of diabetes. It is very important to know the role of antioxidants at the molecular level during diabetes. The protecting role of antioxidants againist lipid peroxidation, the effect of cellular antioxidant enzyme systems, understanding the changes of membrane fluidity, lipid order and protein structure which are resulted from antioxidant treatment, determining the effective therapeutical dose with the help of biochemical methods are very important in order to understand the effect of antioxidants at molecular level.In this thesis work, the Attenuated Total Reflectance Fourier Transform Infrared Spectroscopy ( ATR-FTIR ) was used in order to study the diabetic kidney disease at the molecular level, which is encountered as a complication of diabetes. Furthermore, the protecting and possible therapeutical role of selenium in the course of diabetic kidney disease was investigated.To conclude, the kidney plasma membranes were severely deterioriated due to diabetes with respect to its lipid, protein and carbohydrate structure and content, which were corrected after selenium treatment. The diabetes caused the diminish of whole membrane fluidity, which were normalized with the selenium administration. This is the first study demonstrating the effect of diabetes on kidney plasma membrane and the effect of selenium on stz-induced diabetic kidney plasma membranes using spectroscopic tools. The study revealed a serious therapeutic and preventing capacities of selenium on diabetic kidney plasma membranes which needs confirmation of future researchs. Furthermore, the dosage of selenium given to diabetics should be more detailly investigated and proved with biochemical and clinical data.