Hydrogen and/or methane production by lignocellulosic biomass gasification in supercritical water
Sert kabuklu lignoselülozik biyokütlelerden süper kritik su gazlaştirilmasi ile hidrojen ve/veya metan üretimi
  1. Tez No: 255482
  2. Yazar: DİLEK SELVİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAĞLAM, PROF. DR. MİTHAT YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu çalışmada, lignoselülozik yaş biyokütlelerin kritik üstü suyla gazlaştırılması ile hidrojen ve/veya metan üretimi incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı maksimum hidrojen ve/veya metan elde etmek için en uygun reaksiyon koşullarının belirlenmesi ve gazlaşma ürünlerini etkileyen faktörlerin incelenmesidir. En uygun reaksiyon koşullarını belirlemek amacıyla, kritik üstü su gazlaştırmasıyla elde edilen ürünler farklı analiz teknikleri kullanılarak incelenmiştir.Biyokütlenin gazlaştırılmasında gaz üründe en yüksek hidrojen eldesi için en uygun reaksiyon koşullarını belirlemek amacıyla araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, hydrogen and/or methane production by lignocellulosic biomass gasification in supercritical water were investigated. The scope of this work was to identify the reaction conditions to obtain maximum hydrogen and methane yield and to investigate the factors influencing the gasification products.Some parameters like biomass particle size, biomass/water ratio, reaction time, catalyst type and catalyst amount were investigated to determine the optimum reaction conditions for the maximum recovery of hydrogen in the gas product. Different analysis techniques were used to characterize supercritical water gasification products.