Investigation of hydrogen and/or methane production from lignocellulosic wet biomasses by supercritical water gasification
Lignoselülozik yaş biyokütlelerden kritiküstü su gazlaştırması ile hidrojen ve/veya metan üretiminin araştırılması
  1. Tez No: 291159
  2. Yazar: TÜLAY GÜNGÖREN MADENOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAĞLAM, PROF. DR. MİTHAT YÜKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Kimya Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Energy, Chemical Engineering, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Bu tezde büyük bir potansiyeli olan ve sürekli oluşan tütün, pamuk gibi lifimsi yapıdaki tarımsal bakiyeler, lahana, karnabahar gibi yaş sebze bakiyeleri ve sert yapıdaki fındık, badem kabukları gibi lignoselülozik yapıdaki biyokütlelerden kritiküstü su gazlaştırması (SCWG) ile hidrojen ya da metan üretilebilme imkanları araştırılmıştır. Ayrıca, selüloz ve lignin alkali hazır preparatları ile selüloz/lignin alkali karışımlarıyla da SCWG denemeleri yapılmıştır. Bunun dışında fındık kabuğundan izole edilen selüloz ve lignince zengin preparatlarla da çalışılmıştır.Biyokütle örnekleriyle; 300, 400, 500, 600°C sıcaklıklarda katalizörsüz ve katalizör olarak K2CO3, Na2CO3, trona, dolomit ve tinkal ile fındık ve ceviz kabuğu aktif karbonlarına Ni, Ru ve Pd tuzları emdirilerek hazırlanmış 6 katalizör ile kesikli çalışan otoklavda SCWG denemeleri yapılmıştır.Gazlaşma veriminin ve gaz üründeki H2 ve CH4 miktarının artan sıcaklıkla arttığı, biyokütlelerin lignin içeriğinin artmasıyla da hem gazlaşmanın hem de H2 ve CH4 oluşumunun azaldığı belirlenmiştir. Selüloz/lignin karışımları ve fındık kabuğundan izole edilen preparartlarla yapılan denemelerde de artan lignin oranına göre benzer etkinin olduğu saptanmıştır.SCWG'da oluşan sulu fazlarda; bazı karboksilli asitler, fenoller, furfurallar, aldehit ve ketonların miktarları belirlenmiştir. Ayrıca seçilmiş bazı biyokütle örnekleriyle Almanya, Karlsruhe, Karlsruhe Teknik Enstitüsü'nde sürekli sistemde Trona ve K2CO3 kullanılarak 600°C'de SCWG denemeleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, production possibilities of hydrogen or methane via SCWG were investigated from fibrous agricultural residues being a great potential and being harvested continuously such as tobacco and cotton stalks, and from wet vegetable wastes such as cabbage and cauliflower residues and from lignocellulosic structured biomass materials such as hazelnut and almond shells. Experimental studies were also performed by using model compounds of cellulose, and lignin alkali and cellulose/ lignin alkali mixtures. The studies were also carried out with the preparates rich in cellulose and lignin isolated from hazelnut shell.SCWG experiments were performed in a batch wise autoclave by using of biomass samples at the temperatures of 300, 400, 500 and 600oC and in the absence and presence of catalysts such as K2CO3, Na2CO3, trona, dolomite, borax and also with six different catalysts such as Ni, Ru, and Pd salts impregnated hazelnut shell and walnut shell activated carbon. It was determined that gasification yield and the amount of hydrogen and methane increases with increasing temperature, but both gasification yield and the amount of hydrogen and methane decreases with increasing lignin content of biomass. According to the increasing rate of lignin, similar effects were also observed for the studies on cellulose/lignin mixtures and the preparates isolated from hazelnut shell.It was determined that aqueous phase evolved in SCWG contains carboxylic acids, phenols, furfurals, aldehyde and ketones. Moreover, SCWG experiments of some selected examples of biomass were carried out at 600oC in the presence of catalyst such as trona and K2CO3 by using of continuous reactor in Karlsruhe Institute of Technology in Karlsruhe-Germany.