Öğrenme nesnelerinin tasarımı ve öğrenme süreçlerinde kullanımının öğrencilerin başarı düzeylerine etkisi ile öğrenme süreçlerine katkıları
Design of learning objects and their effects on students? success level at learning process and their contribution to learning process
- Tez No: 255483
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA MURAT İNCEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu araştırma; Eğitimde Bilişim Teknolojileri I dersi için üretilen öğrenme nesnelerinin kullanışlığını, başarıya etkisini ve öğrenciler üzerindeki duyuşsal etkilerini belirlemeye ve üretilen öğrenme nesnelerinin kullanılarak ders işlenmesinin öğrenci başarısına etkisi incelenerek oluşturulmuştur.Çalışma 2007 ? 2008 eğitim öğretim yılı güz yarı yılında, Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümünde okuyan 40 kişilik birinci sınıf öğrencisi ile yürütülmüştür. Geleneksel öğretimin kullanıldığı kontrol grubu, öğrenme nesnelerinin kullanılmasıyla yapılan eğitimin uygulandığı deney grubu olmak üzere yansız atama ile gerçekleştirilmiş iki grup bulunmaktadır.Çalışmada nicel ve nitel desen birleşimlerinden oluşan karma desen kullanılmıştır. Öntest-sontest kontrol gruplu iki faktörlü bir deneysel model oluşturulmuş ve yapılan görüşmelerle nitel veriler toplanmıştır. Toplam 16 saat boyunca, araştırmacı tarafından geliştirilen öğrenme nesneleri bir öğretim yönetim sistemi içerisinde kullanılmıştır.Sonuçlara göre öğrenme nesnelerinin kullanılmasıyla yapılan öğretimin en az geleneksel öğretim kadar etkili olduğu belirtilebilir.
Özet (Çeviri)
This research was done with the learning objects created for the lecture named instructional technology in education I. In the research these materials? usability, effects on student?s success and emotional effects were examined. Also the effect of the materials on student?s success in learning activities was investigated.This study was conducted in the first term of 2007 ? 2008 academic years, upon 40 freshman in Ege University, education faculty, computer and instructional technologies education. There were two groups. The control group created for the traditional learning activities and the experimental group for the activities with learning objects.A mixed form design consisting qualitative and quantitave researches, was used in the study. Pretest-posttest control grouped and two factored experimental design existed and with the interviews the qualitative data collected. The learning objects designed by the researcher used in a learning management system within sixteen hours.According to statistical results, education with the learning objects was success as the traditional learning. In comparisons of these methods, there was no significant difference detected.