Servis odaklı mimari yaklaşımı kullanarak ontoloji temelli ilişkisel veritabanlarına erişim
Access to ontology based relational databases through service oriented architectural approach
- Tez No: 255503
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT OSMAN ÜNALIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
İlişkisel veritabanları ve ontolojiler üzerine olan akademik yaklaşımlar, her geçen gün önem kazanmakta ve güncel uygulamalarda geniş bir perspektif göstermektedir. Daha da ileri gidilerek servis odaklı mimari, önümüzdeki günlerin teknolojisi olarak ta tanımlanır. Veritabanları verilerin oluşturulmasında temel bileşeni oluştururlar. Ontolojilerin kullanım temelinde anlamsal web'teki bilgilerin paylaşımı söz konusudur. Servis odaklı mimari yaklaşımı bağlamında, ontoloji, yönetilen bilgilerin açıklanmalarını ve bu arada da sorgulamalar yapabilir. Çünkü ontolojiler anlamsal web'te anahtar teknoloji özelliği gösterirler.Benzer şekilde ontoloji, sınıflandırmanın da ötesinde anlamsal ve mantıksal ilişkilerin sağlıklı olarak oluşturulmasın da olanaklar sağlar. Ontoloji söz belleğinin anlamlaştırılması için planlanmış ussal bir işlevselliktir.Servis odaklı mimaride amaç, ortak olarak kullanılabilecek mantıksal kodları bir araya getirebilmek ve bunları servis bağlamında bir ağ üzeriden diğer uygulamaların kullanımına açabilmektir. Doğal olarak böyle bir sorgulamada, sorgulara daha hızlı ve etkin yanıtlar alınabilecektir. Servis odaklı mimari, işlevsel olarak iş süreçleri ve bilgi işlem altyapılarının kesişim noktalarında konumlanırlar.Tez kapsamında açıklanmaya çalışılan bu projenin önemi, tasarıma servis odaklı mimari yaklaşımı kullanılarak erişim olanağı yaratmaktır. Çünkü projede servis odaklı mimarinin kullanılması, Oracle platformunun servis odaklı mimariye tamamlayıcı bir altyapı hizmet kümesi sunabilmesidir. Benzer şekilde iş süreci otomasyonunda sağladığı esneklik yanında düşük maliyet ve hızlı oluşu, bu teknolojinin avantajları arasındadır. Aynı şekilde, Oracle'nin servis odaklı mimari mantığı ile tasarlanmış olması yanında, servis odaklı mimariye olan erişimde ortaya koyduğu kolaylıklar gösterilir.Bu arada, Oracle tarafından yönetilen RDF verileri tek bir şema altında yönetilmiş ve RDF veri deposuna dışsal kaynak ile ulaşmak için erişim fonksiyonları yanında SQL dili kullanılarak prosedürleri de yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
Academic approaches to relational databases and antologies are gaining importance day by day and showing a wide perspective in current applications. Furthermore, Service Oriented Architecture can be defined as future technology. Databases constitute the basic component in creating the data. Basic use of ontology is sharing the data in the semantic web. Regarding service oriented architecture; ontology can define the managed data and can also perform queries because they show key technology characteristics in the semantic web. Ontology enables not only classification but also providing semantic and logical relationships properly.Similarly, ontology is a planned internal functionality to make the speech memory meaningful. This enables access to internal sources of ontology based advanced databases of Oracle by using external sources.Objectives of service oriented architecture are to gather logical codes with possible common uses and to open them to other application?s uses by putting them on a web in terms of service. Obviously, in such queries, answers to the questions will be received in a fast and effective way. Service oriented architecture functions at the intersections of operation processes and computer infrastructures.As explained in this thesis, the importance of this project is that it enables access to designing using service oriented architecture. The reason for using service oriented architecture in this project is that the Oracle platform provides supplemental infrastructural service range to service oriented architecture. Together with the flexibility it provides in work process automation, its low cost and speed are its additional advantages. Also, the Oracle platform is being designed in service oriented logic and its helps in access to the service oriented architecture make it useful.During the project, the RDF data managed by Oracle have been managed under a single scheme and access functions together with procedures in order to access to RDF database through external sources have been written.