An application of service oriented architecture (SOA) approach
Servis odaklı mimari yaklaşımı uygulaması
- Tez No: 284794
- Danışmanlar: PROF. DR. A. ZİYA AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
SOA (Servis Odaklı Mimari) büyük ölçekli uygulamaların, servis adı verilen yazılım bileşenleri kullanılarak geliştirilmesidir. Servisler içlerinde bir ya da daha fazla sayıda süreç barındıran iri ölçekli, birbirlerine gevşek bağlı otonom yapılardır. Servis sunan uygulama, iş operasyonlarını bir ya da daha fazla sayıda servisler olarak sunar, ve servis tüketici uygulamalar, bu servisleri kullanarak servis sunan uygulama ile iletişim sağlar. Bu durumda, servis sunucu ve servis tüketici uygulamalar, servis odaklı mimari kullanarak entegre olmuş olur. Günümüzde sağlık alanı için geliştirilmiş uygulamaların en önemli sorunu entegrasyon sorunudur. Kişisel sağlık bilgisinin farklı sağlık sistemleri arasında gerektiğinde güvenli bir şekilde iletilmesi, bu sağlık sistemlerinin entegre olması ile sağlanabilir. Günümüzde sağlık sistemleri entegrasyonu alanında çalışan en önemli organizasyon IHE'dir (Integrating Healthcare Enterprise). IHE, çeşitli profiller oluşturarak, bu profillere uygun davranan sağlık sistemlerinin entegre olabilmelerini hedefler. IHE profilleri servis odaklı mimari kullanılarak gerçekleştirilebilir.
Özet (Çeviri)
SOA (Service Oriented Architecture) is an architectural style of building applications based on composable, coarse-grained, loosely coupled autonomus software agents or components called services. A service provider system provides services containing one or more business operations, and service consumer systems communicate with the service provider by calling operations defined in the provided services. In this way, the service provider system and service consumer systems are integrated. The most important problem of the contemporary healthcare systems is integration. By integrating various healthcare systems, electronic health record belonging to an individual can be shared in a secure way. The most important organization working on solving healthcare systems? integration problems today is IHE (Integrating Healthcare Enterprise). IHE targets solving integration problems of healthcare systems by creating various healthcare integration profiles. The key objective of this thesis is to show that IHE profiles can be implemented using SOA.