Adaptif bulanık mantık denetleyici ile doğrusal olmayan sistem kontrolü
Adaptive fuzzy control of nonlinear systems
- Tez No: 255504
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSA ALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Doğrusal olmayan sistemlerin kontrolü, doğrusal sistemlere göre zordur. Bu kontrolü gerçekleştirebilmek için birçok farklı yöntem geliştirilmiştir. Bulanık mantık denetleyici kullanmak da bu yöntemlerden biridir. Çalışmamızda İki Seviyeli Su Tankının doğrusal olmayan kontrolü PID ile, Durum Geri Besleme yöntemi ile, Bulanık ve Öz-Adaptif Bulanık Mantık (Fuzzy Logic, Self-Orginizing Adaptive Fuzzy Logic) denetleyici ile ve Ortogonal polinomlu YSA (Yapay Sinir Ağı) kullanılarak gerçekleştirmiştir. Bulanık mantık kullanılarak gerçekleştirilen kontrolün sistemlerinin diğer kontrol yöntemlerine göre daha iyi sonuç verdiği deneysel sonuçlar ile ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nonlinear system control is more difficult than linear system control. Various control methods have been proposed to deal with nonlinear systems. Adaptive fuzzy control scheme is one of these methods. In this work, control of the nonlinear coupled tank system has been made by PID, State Feedback, Fuzzy, Self-Orginizing Adaptive Fuzzy controllers and with using Orthogonal ARX network. And, we proved that fuzzy controllers have been successfuly applied in many cases to which conventional control algorithms are difficult to applied and the stability of the adaptive fuzzy controller are better than the conventional control algorithms with the experimental results.