Investigation of wear protection properties of different fatty acid esters used as additives in lubricants and evaluation of the lubricity performance of the lubricant
Yağlama yağlarında yağ asidi esterlerinin katkı maddesi olarak kullanımının yağlayıcının aşınma önleme özelliklerine ve yağlayıcılık performansına etkisinin incelenmesi
- Tez No: 255506
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYDA ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, üç farklı yağ asidi esteri, trimetilolpropan trioleat (TMP-TO), 2-etil heksil oleat (EHO) ve metil oleat (MO), mineral baz yağında (Light Neutral) ve bitkisel baz yağında (Kanola yağı) katkı maddesi olarak kullanıldığında aşınma önleme özellikleri bakımından incelenmiştir.Çalışmada Four Ball test cihazı kullanılarak, katkı maddesi konsantrasyonu, hız, yük, zaman, sıcaklık ve baz yağı gibi parametrelerin yağ asidi esteri katkılarının tribolojik performansına olan etkileri değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar mevcut ticari aşınma önleyici katığın sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Testler 400, 600 ve 800 N yükler altında gerçekleştirilmiştir. Test hızları 1200, 1400 ve 1600 rpm olarak seçilmiştir. Test süreleri 15, 30 ve 60 dakika olarak belirlenmiştir. Sıcaklığın etkisini gözlemlemek için 40°C ve 75°C denenmiştir.Deneysel çalışmalar; literatürde de olduğu üzere, aşınmanın; zaman, hız, uygulanan yük ve sıcaklık arttıkça arttığını göstermiştir. Üç yağ asidi esterinin de katkısız baz yağlara nazaran aşınmayı düşürdüğü gözlenmiştir. Ancak, ticari aşınma önleyici katık kadar iyi olmasa da, TMP-TO esterinin aşınmayı azaltmada en iyi performansı gösterdiği saptanmıştır. Fakat, bu esterler için uygun çalışma yüklerinin; mineral baz yağı kullanıldığında yalnızca 400 N olduğu, bitkisel baz yağı kullanıldığında ise 400 N ve 600 N olduğu belirlenmiştir. 800 N ve üzeri yükler barındıran uygulamalarda bu esterlerin kullanımı önerilmemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, three fatty acid esters, trimethylolpropane trioleate (TMP-TO), 2-ethyl hexyl oleate (EHO) and methyl oleate (MO) were investigated for their wear protection properties when used as additives in mineral and vegetable base oils, Light Neutral (LN) and Canola, respectively.The study was carried out using a four ball wear tester under variable test conditions. Effects of additive concentration, speed, load, time, temperature and base oil on the tribological performance of the ester additives were evaluated. The results were compared with those of traditional antiwear additive. Tests were performed under loads of 400, 600 and 800 N. Test speeds were selected as 1200, 1400 and 1600 rpm. Test durations were determined as 15, 30 and 60 minutes. Temperature studies were made at 40 and 75°C.Experimental results revealed that, in consistence with literature, wear increased with increasing time, speed, load and temperature. All the fatty acid esters reduced wear compared to pure base oils. Though not as good as the commercial antiwear additive, TMP-TO gave the best wear reducing performance among the three ester additives. However, the suitable operating conditions for these esters have been shown to be mild loads as 400 N when the mineral base oil was used; and both 400 N and 600 N when Canola was used as base oil. It is not reccommended to use these esters at 800 N and higher load bearing applications.