İmmobilize hibridoma hücrelerinden monoklonal antikor üretim prosesinin optimizasyonu
Optimization of the process of monoclonal antibody production via immobilized hybridoma cells
  1. Tez No: 255508
  2. Yazar: SÜREYYA MERT SELİMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ELİBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Günümüzde teşhis ve tedavi amacı ile üretilmekte olan monoklonal antikorlar, biyofarmasötik sektöründe geniş bir pazar payına sahiptir. Spesifik bir epitopa özgün olarak geliştirilmeleri nedeni ile kanser vb. hastalıklarda teşhis ve tedavi amacı ile kullanımları her geçen gün artmaktadır. Bu ve benzeri sebeplerden ötürü, monoklonal antikorların üretimi günden güne önemli hale gelmektedir. Söz konusu üretim yöntemlerinden biri olan in-vivo yöntem (assitik sıvı ile üretim), sebep olduğu etik problemlerden ötürü tercih edilmemektedir. Bu yöntemin etkin bir alternatifi olarak ise in-vitro üretim (hücre kültürü ile üretim) karşımıza çıkmaktadır. Ancak, yapılan üretim sonrasındaki alt-akım işlemlerinde karşılaşılan hücre kaybı vb. bazı sorunlar, in-vitro üretimde hücre tutuklama sistemlerini önemli hale getirmiştir.Bu çalışmada, in-vitro monoklonal antikor üretiminde hücre tutuklama amacıyla aljinat ile enkapsülasyon denenmiştir. Aljinat ile yapılan enkapsülasyonun optimize edilmesinden sonra, hibridoma hücrelerinin immobilizasyonu gerçekleştirilmiş ve karıştırmalı reaktörde yarı kesikli modda üretim yapılmıştır. Yapılan üretim sonucunda, aljinat ile immobilize edilmiş hücrelerin bulunduğu kültürde, serbest süspanse karşıtına oranla daha yüksek volümetrik monoklonal antikor titresine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, monoclonal antibodies produced for diagnostic and therapeutic purposes have a big market share in biopharmacetics sector. Since they are produced against a specific epitope, their usage in diagnosis and therapy of some diseases such as cancer and etc. increases everyday. Because of such reasons, the production of monoclonal antibodies becomes more prominent day by day. As one of the known production methods, in-vivo production (via ascites formation), is not preferred because of the ethical problems that it cause. Thus, at this point, in-vitro production (via cell culture) appears as an ethical and efficient alternative for large-scale production of monoclonal antibodies. However, after production, the complications being faced in the downstreaming processes, such as loss of cell and etc., increased the importance of cell retention systems in in-vitro productions.In this study, immobilization of hybridoma cells via alginate encapsulation was conducted with the aim of performing a cell retention system in in-vitro monoclonal antibody production. In this respect, after optimization of the encapsulation, immobilization of hybridoma cells was achieved. After this process, the production of monoclonal antibodies was performed in spinner flasks with fed-batch mode. As a result of the production, higher volumetric monoclonal antibody titer was reached in the alginate-immobilized culture in comparison with its free suspended counterpart.