Denim yıkama işlemlerinde ortaya çıkan zararlar nedenleri ve çözüm olanakları
During the processes of denim finishing resultant damages, reason of damages and help possibility
  1. Tez No: 255517
  2. Yazar: GÖKMEN KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL E. KÖRLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Uzun yıllardır üretilmekte olan denim kumaşının, terbiye işlemlerini gerçekleştirebilmek için işletmeler farklı yöntemler geliştirmiş ve uzman kişiler yetiştirmiştir. Gizli tutulan bu işlemlerin tekrarlanabilirliğinin düşük olması nedeniyle yapılan hatalar, deneme yoluyla çözülmeye çalışılmış, bir kısmı çözülmüş, bir kısmı ise denim üründe yarattığı zararlar ve sonucunda oluşan mali yük ile işletmeleri zor durumda bırakmıştır. Denim terbiyesinde yapılan işlemler denim üründe bir takım değişimlere neden olmaktadır. Bu değişimlerin işletmelerin istediği sonuçlardan farklı olması işletme için mali zarar oluştururken, işletmelerin istediği sonuçlar denim ürüne zarar verebilmektedir. Tez çalışmasının iki ana hedefi bulunmaktadır. Birincisi, yapılan terbiye işlemlerindeki hataları ve nedenleri tespit etmektir. Bunun için denim kumaş üretimi ve terbiyesi incelenmiştir. İkinci hedef ise denim terbiye işlemlerinin neden olduğu değişimlerin incelenmesi ve müşterilerin istedikleri değişime ulaşabilmek için yapılan işlemlerde oluşabilecek zararların öngörülmesidir.
Özet (Çeviri)
Finishing of denim garments or fabrics, which has been produced for a long time, created new procesess and developed professional people for every enterprice. The process which is kept hidden is not producible generally, so the mistakes made during this process are tried to be solved with experiments; some of them can be solved but some of them can not. So these problems damage to denim garments and the enterprises are up against to cost of this damage and experiments. Processes of denim finishing cause some change on the denim garments. If this changes are different from intended, it would cause damage on loss which can be estimated and compensated with money. On the other hand, the intend of enterprises can damage the denim garments. There are two main aims of this project. The First aim is to determinate the damage and reasons of denim garments. The second aim is to research the changes of denim garments in denim finishing processes and to forecast the damage which may appear when intended exchanges are reached