Real-time-optimization of drilling parameters during drilling operations
Sondaj esnasında sondaj parametrelerinin gerçek-zamanlı-optimizasyonu
- Tez No: 255531
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EVREN ÖZBAYOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Sondaj esnasında gerçek-zamanlı sondaj parametrelerinin optimize edilmesi çalışmasının amacı, azami sondaj hızı ve asgari sondaj maliyeti elde etmek üzere matkaba uygulanan ağırlık, matkap dönüş hızı parametrelerini optimize etmektir. Optimizasyon işlemleri sondajı yapılmakta olan formasyonun özelliklerine özgü çalışmaktadır. Çoklu doğrusal regresyon gibi istatistiksel bir metod kullanılarak bir sondaj optimizasyon metodolojisi ortaya konulmuştur. Çalışma doğrultusunda sondaj optimizasyonu ile ilgili geniş kapsamlı bir literatür araştırması yapılmıştır. Bu amaçla, gelişmiş kuyu izleme ve bilgi depolama sistemlerinden faydalanılarak elde edilmiş olan saha verileri kullanılarak, sondaj ilerleme hızını mevcut parametreleri kullanarak tahmin eden bir model oluşturulmuştur. Oluşturulmuş olan ilerleme hızı denklemi etkisi altında olduğu fonksiyonlara bağlı olarak her noktada optimize edilecektir. Saha parametrelerinin optimizasyonu için bir bilgisayar ağı kurulacaktır. Bilgisayar ağı kaynağından direkt olarak iletilmiş olan verileri saklayacak, ve sürekli olarak yeni verileri toplayacaktır. Merkezi bilgisayarda bulunan bir veri tabanı sürekli olarak model parametrelerini çoklu regresyon tekniğini kullanarak hesaplayıp, sahada bulunan ekibe bilgi gönderecektir. Saha mühendisi, mevcut sondaj parametrelerini merkez bilgisayara gönderecek, merkez de bu parametreleri veri bankasına dahil edip, yeni model parametreleri ile birlikte optimum sondaj parametrelerini tespit ederek sahadaki mühendise geri bildirecektir. Böylece, gerçek-zamanlı-optimizasyon sağlanmış olacaktır. Önerilmiş olan bu tekniğin sondaj maliyetlerini düşürdüğü ve optimize edilmiş parametrelerle çalışmayı sağladığı için problemlerle karşılaşma ihtimalini düşürmesi sebebi ile geniş olarak ilerideki sondaj operasyonlarıda kullanılacağı düşünülmektedir.Sondaj ilerleme hızının matkaba uygulanan ağırlık, dizi dönüş hızı, sondaj sıvısı yoğunluğu, formasyon karakteristikleri vs. gibi bağımsız sondaj parametrelerinin bir fonksiyonu olarak gerçek-zaman ortamında modellenebileceği bulunmuştur. Sondaj ilerleme hızının derinliğe göre karakteristiksel olarak belirli parametrelere ve formasyonlara bağlı olarak gerçek-zamanlı olarak biliniyor olması sondaj operasyonlarının doğasına yeni ufuklar kazandırabilir. Gerçek sondaj ilerleme hızının tahmin edilmiş olan eğilim dışına yönelecek olan davranışlar göstermesi gerçek.zamanlı şekilde önceden tespit edilebilecek önemli ipuçlarını ortaya koyabilir. Bu çalışma ayrıca bağımsız sondaj parametrelerinin istatistiksel sentez sonucu bulunmuş olan optimum değerlerini verdiği için ana amacını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Real-time optimization of drilling parameters during drilling operations aims to optimize weight on bit, bit rotation speed for obtaining maximum drilling rate as well as minimizing the drilling cost. The process is considered to be formation specific. A statistical method such as multiple linear regression technique has been used for the drilling optimization. An extensive literature survey on drilling optimization was conducted for this research study. A model is developed for this purpose using actual field data collected through modern well monitoring and data recording systems, which predicts the rate of drilling penetration as a function of available parameters. The rate of penetration general equation is optimized for effective functions at each data point. In order to optimize the parameters in the field, a computer network is required to be developed. The computer network will keep the piped data directly from the data source, and continuously be collecting the new data to be fed. A database present at the central computer will be continuously calculating the developed model parameters by means of multiple regression technique and inform the team at the field. The field engineer will transmit the current drilling parameters back to the central computer, and the headquarters will determine the new model parameters and optimum drilling parameters by including the recently received information. Therefore, there will be a real-time-optimization process. It is considered that this technique is going to be widely used in future drilling activities since it could reduce drilling costs and minimize probability of encountering problems due to working with optimized parameters.It has been found that drilling rate of penetration could be modelled in real-time environment as a function of independent drilling variables such as weight on bit, rotation speed of the string, drilling fluid weight, and formation characteristics. The ability to have the drilling rate of penetration with respect to depth characteristically with certain parameters for specific formations on real-time basis could bring new insights to the nature of drilling optimization studies. Any significant departure of the actual rate of penetration from the predicted rate of penetration trend could have important indications which could be detected beforehand in real-time. The study has also achieved one of its objectives, giving the optimized independent drilling parameters found following statistical synthesis.