Evaluation of state owned indigenous coal fired power plants including coal reserves
Yerli kömürle çalışan kamu santrallerinin kömür rezervleri ile birlikte değerlendirilmesi
  1. Tez No: 255544
  2. Yazar: MEHMET GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK GÜYAGÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Dünyanın giderek artan enerji ve elektrik tüketimi içinde fosil yakıtlar önemini korumaktadır. Asya, özellikle Çin ve Hindistan, sektörün yeni aktörleri olarak ortaya çıkmıştır.Türkiye'nin enerji ve elektrik tüketimi de ekonomik gelişmesine paralel olarak hızla artmıştır ancak yerli kaynaklarının sınırlı olmasından dolayı, artan talebini karşılamak için giderek ithalata bağımlı hale gelmiştirTürkiye'de taşkömürü yalnızca Zonguldak ve çevresinde bulunurken, hemen hemen her bölgede bol ve yaygın olarak buluna linyit rezervleriyle, 2008 yılı dünya üretiminde üçüncü sırada yer almıştır. Düşük kalorili, yüksek nem ve kül içerikli linyitlerin çoğu çıkarıldıkları yerlerde bulunan termik santraller tarafından tüketilmektedir.Bu çalışmanın ilk iki bölümünde dünyada ve Türkiye'deki enerji irdelenecek, üçüncü bölümde ise Türkiye'nin kömür kaynakları analiz edilecektir. Türkiye tarafından BM İDÇS Sekretaryasına sunulan dolaylı ve dolaysız sera gazlarına beşinci bölümde yer verilecektir.Son bölümünde ise, öncelikle yerli kömür ile çalışan kamu santrallerinin geçmişteki ve şimdiki performansları göz önünde bulundurularak analiz edilecek, sonrasında geleceğe yönelik üretim ve yakıt tüketim projeksiyonu yapılarak rezervlerle birlikte değerlendirilecektir. Nihayetinde, var olan santraller devre dışı olduktan sonra kalan rezervler tekrar değerlendirilerek uygun ilave üniteler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fossil fuels has preserved their importance in gradually increasing production and consumption of both energy and electricity of the world. Asia, especially China and India, has arisen new actors of the sector.Energy and electricity consumption of Turkey has also increased in parallel with her economic development, but due to her limited resources, she has become more and more energy dependent in order to meet her growing demand.Although hard coal is only found around Zonguldak region, with its abundant and widely spread reserves, Turkey ranked world?s third place in lignite production in 2008. Having low calorific value together with high ash and moisture content, most of lignites extracted is being consumed in thermic power plants located near those reserves.In the first two chapters of this study, energy in the world and Turkey will be considered seperately, then coal resources in Turkey will be analysed in the next coming chapter. Indirect and direct greenhouse emissions presented to the UNFCCC will be handled in the fifth chapterIn the last chapter, first past and present performances of all indigenous coal fired power plants will be analysed, then after projecting their generation and fuel needs, they are evaluated considering with the reserves they are located. Finally, at the end of decomissioning of those power plants, remaining reserves will be re-evaluated and additional new units will be proposed accordingly.