Laboratory investigation on gelation behavior of xanthan crosslinked with borate intended to combat lost circulation
Sirkülasyon kaybı iyileştirmeleri için borat ile çapraz bağlı xantha?nın jelleşme davranışı
- Tez No: 255543
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN ÖZBAYOĞLU, PROF. DR. MAHMUT PARLAKTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çapraz bağlı polimer jeller petrol üretim endüstrisinde su kesimi, profil modifikasyonu ve hidrolik çatlaklarda kullanılmaktadır. Başarılı bir geçmişe sahip olan bu uygulamalar en ağır sondaj sorunlarından biri olan sirkulasyon kaybın çözümü için yeni bir çığır açılmasına öncülük etmiştir. Uygun pH koşullarında jelleşme kayıp bölgede başlar ve bölgeyi tıkayabilecek bir üç boyutlu jel yapısı ile sonuçlanır.Sabit hızlı kayma viscometry bir metodur ki onda jel sistemi 3rpm´li sabit bir kayma hızı oranın altındaydi. Görünür viscidity, visciditynin oluşmaya başladığı jel derecesine kadar sabitkalmıştır. İlk jelleşme zamanı, son jelleşme zamanı, ilk viscidity ve son viscidity jel sisteminin davranışlarını tanımlayabilen parametrelerdir ve bu çalışmada belirtilmişlerdir.Her ne kadar karıştırma zamanındaki artış ilk jelleşme zamanını düşürüyor olsa da, karıştırma zamanı ve ilk jelleşme zamanının toplamı belirli bir örnek için sabit kalmıştır. Diğer bir deyişle jelleşme, karıştırma zamanının uzatılmasıyla ertelenememektedir. Kesme tarihçesi ve hızı ilk jelleşme zamanın etkilememektedir. Sabit bir oranda polimer artı çapraz-bağlayıcı konsantrasyonunun artması viscidity grafiğini yukarı doğru kaydırmakta ancak ilk jelleşme zamanını değiştirmemktedir. Sıcaklık ve pH denetleyicisi çarpaz bağlanma için hazır olan daha yüksek konsantrasyonda borat iyonu sağlayarak jelleşmenin başlamasını hızlandırmaktadır. Diğer taraftan, magnezyum klorid son jelleşme zamanını çoğaltır ve viskositeyi azaltır. Ampirik modeller de bu değişkenlerin bir fonksiyonu olarak jel özelliklerinin tahmini için önerilmektedir.Ayrıca reolojik model belirlenmesi de araştırılmıştır. Kesme stresi, (3, 6, 100, 200, 300, ve 600) kesme oranlarının yanı sıra geleneksel kesme oranları olan 0.1, 1, 50, and 450 rpm oranlarında da ölçülmüştür. Artık kareler ortalaması her örnek için ayrı ayrı hesaplanmış ve Box-Whisker grafiğinde sunulmuştur. Bu reolojik veri kümesine Sisko `nun uygun olduğu bulunmuştur. Ayrıca, değiştirilmiş bingham plastik ve değişilmiş ?low shear yeild point? modelleri öneriliyor.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses the application of xanthan/borate gel for lost circulation treatment. Steady shear viscometry method was applied in which the gel system was under constant shear rate while apparent viscosity was being recorded. The apparent viscosity was constant up to initial gelation time in which viscosity started to build up. Four parameters: initial and final gelation times as well as initial and final viscosities are defined and a correlation is derived between those parameters and four variables: polymer blended with crosslinker, pH-controller, and magnesium chloride concentration as well as temperature. These correlations can help the drilling industry to manage the lost circulation treatment job in a way to have enough time and pressure to pump the fluid and to optimize the time and quality required for final gel. The effects of those variables besides mixing time and shear history on gelation were also investigated. Temperature and pH-controller shortens initiation of gelation. Poly-cross shifts viscosity upward. Retarder postpones the final gelation time. Shear history does not affect initial gelation time and increase of mixing time reduces initial gelation time.This thesis also investigates the rheological model behavior of this gel system before initial gelation time which is the time allowed for pumping the fluid. Shear stress was measured at 0.1,1,50, and 450 rpm besides the conventional readings. Then residual mean squares for six common rheological models were obtained. Sisko was found to be the best fitting model based on this statistical approach. Moreover a modified Bingham-plastic and low shear yield point model are suggested.