An investigation on the lighting systems of the manufacturing floor in electronics industry
Elektronik sanayiinde üretim alanlarının aydınlatma sistemleri üzerine bir araştırma
- Tez No: 255546
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARDA DÜZGÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalısmada, bir elektronik üretim binasındaki aydınlatma ihtiyacının binanın yapılısındangünümüze kadar geçen sure içerisindeki değisimi incelenmis; böylece mimarlara vemühendislere geri besleme sağlaması hedeflenmistir. Arastırma Ankara'da bulunan birfirmanın elektronik üretim binasında gerçeklestirilmistir. Çalısma alanı olarak Baskı DevreKartı (BDK) ve Yüzey Monte Cihaz (YMC) bölümlerini içeren bir üretim holü seçilmistir.Seçilen çalısma alanı her yıl için belirlenen aydınlatma ihtiyaçlarının seviyesine göre altbölgelere ayrılmıstır. Aydınlatma ihtiyaçlarının seviyeleri, yapılan islerin niteliğine göre herbir çalısma alanında ayrı ayrı belirlenmistir. Toplanan veriler; aydınlatma sistemlerininpotansiyel etkinliğinin zamanla değisiminin, seçilen alanlarda gereksinim duyulanaydınlatma seviyeleri ile iliskisini belirlemek maksadı ile analiz edilmis vedeğerlendirilmistir. Farklı aydınlatma seviyelerine gereksinim duyulan çalısma alanlarınınbüyüklüklerinin geçmis yıllardaki değisimi analiz edilmistir. ?statistiksel çalısmaneticesinde, ihtiyaç duyulan toplam aydınlatma seviyelerinde belirgin bir azalma tespitedilmistir.
Özet (Çeviri)
Required illumination levels in an electronics manufacturing facility were studied in orderto provide feedback for architects and engineers. The study was carried out for theproduction floor of an electronics company in Ankara.The space considered was a Printed Circuit Board Assembly (PCBA) and Surface MountDevice (SMD) production department. The selected area was subdivided into differentareas according to required illumination levels for each year. These levels weredetermined according to the specific work types over the total area according to eachindividual department. Data compiled by the field survey was analyzed and evaluated forinvestigating the relation of the potential effectiveness of the lighting systems regardingtime, together with illumination levels needed for specific work areas. Changes in thesizes of areas needing various illuminance levels over past years were analyzed. It wasfound that there had been a decrease in the total required illumination levels.