Investigation of the spatial relationship of municipal solid waste generation in Turkey with socio-economic, demographic and climatic factors
Türkiye?deki evsel katı atık üretiminin sosyo-ekonomik, demografik ve iklimsel faktörlerle olan mekansal ilişkisinin incelenmesi
- Tez No: 255547
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL AKSOY, DOÇ. DR. H. ŞEBNEM DÜZGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de belediye katı atık üretimini etkileyen önemli etkenler araştırılmıştır. Bu amaçla, hem mekansal hem de mekansal olmayan teknikler kullanılmıştır. Mekansal olmayan teknik en küçük kareler yöntemi, mekansal olan teknikler ise eşzamanlı mekansal otoregresyon ve coğrafi ağırlıklandırılmış regresyondur. Bağımsız değişkenler sosyo-ekonomik, demografik ve iklimsel göstergeleri içermektedir. Sonuçlara göre birbirine yakın olan iller benzer katı atık üretim oranına sahip olma eğilimindedir. Ayrıca, bağımsız değişkenlerin etkisi iller arasında farklılık göstermektedir. Eğitim durumu ve işsizliğin, Türkiye'de katı atık üretimini etkileyen önemli faktörler olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the significant factors affecting municipal solid waste (MSW) generation in Turkey. For this purpose, both spatial and non-spatial techniques are utilized. Non-spatial technique is ordinary least squares (OLS) regression while spatial techniques employed are simultaneous spatial autoregression (SAR) and geographically weighted regression (GWR). The independent variables include socio-economic, demographic and climatic indicators. The results show that nearer provinces tend to have similar solid waste generation rate. Moreover, it is shown that the effects of independent variables vary among provinces. It is demonstrated that educational status and unemployment are significant factors of waste generation in Turkey.