Three dimensional target tracking with underwater acoustic sensor networks
Su altı akustik sensör ağları ile üç boyutlu hedef takibi
  1. Tez No: 255549
  2. Yazar: GÖKHAN İŞBİTİREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR BARIŞ AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Su altı hedef tespit ve takibi için sonar kullanılmaktadır. Ancak sonar dizileriningemi ya da su altı araçlarına monte edilmesi ya da bu araçlar tarafından çekilmelerigerekmesi, kritik görevlerde sonar dizilerinin kullanımını zor ve pratik olmayan birhale getirmektedir. Alternatif olarak su altı akustik sensör ağları (SASA) ümit vericive gelecek vaat eden bir çözüm yaklaşımıdır. Bu tezde, su altı akustik sensör ağları ileüç boyutlu su altı hedef takibi algoritması (3BSAT) sunulmaktadır. 3BSAT'ın amacısu altı hedeflerinin takibini sensör düğümlerinin birlikte çalışması ve düşük enerjiharcaması ile, doğru şekilde başarmaktır. Sensör düğümlerinin sinyal göndermelerisonucu, bu sinyallerin hedeften yansıyan ekolarının geliş zamanlarına göre sensördüğümlerinin hedefe uzaklıkları belirlenir ve hedefin konumu geometrik olarak hesaplanır.Hedefin konumu ve hesaplanan hız bilgileri kullanılarak izleme gerçekleştirilir. Optimum enerjiharcanarak hedef takibini gerçekleştirmek için hedefinyörüngesine dayalı yeni bir doluluk-boşluk oranı mekanizması kullanılır. Sınırdakidüğümlerin sürekli gözetleme sonucu enerjilerinin diğer düğümlere göre daha çabukbitmesini engellemek için, 3BSAT yeni sınır düğümlerini bulmak, görevlendirmek, ve aktif hale getirmek için uyarlamalı bir prosedür kullanır. Başarım değerlendirmesi3BSAT'ın klasik sonara dayalı hedef takibi yaklaşımlarına, özellikle talep üzerinegözetleme uygulamalarına, ümit vaat eden bir alternatif olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Sonar is the traditional method of underwater target detection and tracking. However,using traditional sonar arrays may be diffıcult and impractical in some mission-critical scenariosas they require a ship or a submersible to be mounted on or towed by. Alternatively, UnderwaterAcoustic Sensor Networks (UW-ASN) offer a promising solution approach. In this thesis, a targettracking algorithm for UW-ASN, Three-Dimensional Underwater Target Tracking (3DUT) is presented.The objective of 3DUT is to collaboratively accomplish accurate tracking of underwater targets withminimum energy expenditure. Based on the time-of-arrival (ToA) of the echoes from the target aftertransmitting acoustic pulses from the sensors, the ranges of the nodes to the target are determined,and trilateration is used to obtain the location of the target. The location and the calculated velocityof the target are then exploited to achieve tracking. In order to realize energy-effective target tracking,3DUT incorporates a new target movement-based duty cycle mechanism. To avoid rapid depletion of energyresources of boundary nodes due to continuous surveillance, 3DUT employs an adaptive procedure tofind, designate, and activate new boundary nodes. Performance evaluation shows that 3DUT is apromising alternative to the traditional sonar based target tracking approaches especially foron-demand surveillance applications.