GIS-based microzonation map of Niksar (Tokat) settlement area for the purpose of urban planning
Niksar (Tokat) yerleşim biriminin şehir planlaması amacıyla CBS tabanlı mikrobölgelemesi
  1. Tez No: 255559
  2. Yazar: GÖKHAN EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Niksar (Tokat) ilçesi yerleşim merkezi, Türkiye'nin aktif sismik bölgelerinden birinde kuruludur. Bu tezin amacı Niksar yerleşim alanının şehir planlamasına esas olmak üzere CBS tabanlı mikrobölgeleme haritasını hazırlamaktır. Sıvılaşma, aktivite, eğim, bakı, faya uzaklık, zemin büyütmesi ve litoloji faktörleri; Çok Ölçütlü Karar Verme (MCDA) metotları olan Basit Eklemeli Ağırlık (SAW) ve Analitik Hiyerarşi Yöntemi (AHP) analizleri uygulanırken, göz önüne alınmıştır. Yapılan değerlendirmelere göre çalışma alanı dört bölgeye ayrılmıştır; (1) yerleşime uygun alanlar, (2) Önlemli Alanlar, (3) detaylı jeoteknik inceleme gerektiren alanlar, (4) yerleşime uygun olmayan alanlar. Bu iki yöntemle elde edilen mikrobölgeleme haritaları, birbirleriyle karşılaştırılmıştır. SAW ve AHP ile hazırlanan haritalar birbirleriyle tutarlıdır. Ancak kendi kendini denetleme imkanına sahip olan AHP yöntemi ile hazırlanmış harita şehir planlamasına esas olmak üzere önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Niksar (Tokat), is an urban area located in a seismically active zone of Turkey. The aim of this thesis is to prepare GIS-based microzonation map of Niksar settlement area for the purpose of urban planning. Liquefaction, activity, slope, aspect, fault proximity, ground amplification and lithology are considered during the overlay analysis by using Multicriteria Decision Making Analysis (MCDA) of Simple Additive Weighing (SAW) and Analytical Hierarchical Process (AHP) methods. Based on the evaluations, the study area is divided into four different zones, namely, (1) areas suitable for settlement; (2) provisional settlement areas; (3) areas requiring detailed geotechnical investigation; (4) unsuitable areas. Two microzonation maps obtained from analyses are compared. Maps prepared by SAW and AHP methods are found to be consistent with each other. However, the microzonation map prepared by AHP method is recommended for the purpose of urban planning because it has the ability to check consistency itself.