Çok kanallı yüzey dalgası (MASW) analizlerinden hesaplanan Vs30 hızları ile Kocaeli ili İzmit ilçesinin sismik tehlike haritası
Seismic hazard map of izmit district, Kocaeli province, using Vs30 velocities calculated from multichannel analysis of surface waves (MASW)
- Tez No: 930784
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN PEKŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Kocaeli ili İzmit ilçesinin sismik tehlike haritasını oluşturmayı amaçlayan bu tez MASW yöntemini kullanarak yeraltı S-dalgası hızlarının belirlenmesini ve farklı koordinatlardaki Vs30 hız değerlerinin korele edilerek zemin sınıfları haritalarının oluşturulmasını konu almaktadır. İzmit, Kuzey Anadolu Fay Hattı'na yakın konumu nedeniyle yüksek sismik risk taşımaktadır. Bu nedenle, bölgenin deprem tehlikesinin doğru bir şekilde değerlendirilmesi ve sismik tehlike haritasının oluşturulması büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada, İzmit ilçesi sınırları içerisinde farklı zamanlarda farklı iş programlarında belirlenen farklı lokasyonlarda MASW ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen ham veriler, dispersiyon eğrilerinin çıkarılması ve ters çözüm yöntemleri ile yeraltının S- dalgası hız profillerinin belirlenmesi için işlenmiştir. Tüm MASW ölçümleri için, zeminlerin sismik davranışını karakterize eden önemli bir parametre olan Vs30 hız değerleri hesaplanmıştır. Hesaplanan Vs30 hız değerleri, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018'de belirtilen zemin sınıflandırma kriterlerine göre sınıflandırılmıştır. Bu sınıflandırma, İzmit ilçesinin farklı bölgelerindeki zeminlerin sismik davranışları hakkında bilgi sağlamıştır. Özellikle alüvyonlu zeminlerin baskın olduğu alanlarda genellikle D ve E zemin sınıfları gözlemlenirken, kaya ortamların hakimiyet gösterdiği bölgelerde ise daha çok B ve C sınıfı zeminler gözlemlenmiştir. Ayrıca, elde edilen Vs30 hız dağılımları kullanılarak, coğrafi bilgi sistemleri (CBS) tabanlı interpolasyon yöntemleri ile İzmit ilçesinin Vs30 hız haritası oluşturulmuştur. Bu çalışma, İzmit ilçesinin sismik tehlikesinin daha detaylı bir şekilde anlaşılmasına katkıda bulunacaktır. Elde edilen Vs30 hız haritası, mikro bölgeleme çalışmalarında, deprem riskinin azaltılmasında ve gelecekteki yapılaşma planlamalarında önemli bir veri kaynağı olarak kullanılabilir Sonuç olarak, bu tez çalışması, İzmit ilçesinde depreme dayanıklı yapı tasarımına ve kentsel planlamaya yönelik çalışmalara önemli katkılar sağlayabilecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to create a seismic hazard map of İzmit district in Kocaeli province, focusing on determining underground S-wave velocities using the MASW method and generating soil class maps by correlating Vs30 velocity values at different coordinates. Izmit has a high seismic risk due to its location close to the North Anatolian Fault Line. Therefore, the accurate assessment of the region's earthquake hazard and the creation of a seismic hazard map are of great importance. In this study, MASW measurements were carried out at different locations within the boundaries of İzmit district, determined in different work programs at different times. The obtained raw data were processed to extract dispersion curves and determine underground S-wave velocity profiles using inversion methods. For all MASW measurements, Vs30 velocity values, an important parameter characterizing the seismic behavior of soils, were calculated. The calculated Vs30 velocity values were classified according to the soil classification criteria specified in the Turkish Building Earthquake Code 2018. This classification provided information about the seismic behavior of soils in different regions of İzmit district. In areas where alluvial soils are dominant, D and E soil classes are generally observed, while B and C soil classes are more common in areas dominated by rocky environments. In addition, the Vs30 velocity distributions obtained were used to create a Vs30 velocity map of İzmit district using geographic information systems (GIS)-based interpolation methods. This study will contribute to a more detailed understanding of the seismic hazard in İzmit district. The obtained Vs30 velocity map can be used as an important data source in microzonation studies, earthquake risk reduction, and future urbanization planning. As a result, this thesis study can make significant contributions to studies for earthquake- resistant building design and urban planning in İzmit district.