Investigation of PCB pollution: Method validation and case studies from Ankara
PCB?ler kaynaklı kirliliğin araştırılması: Metot validasyonu ve Ankara?da saha çalışmaları
  1. Tez No: 255562
  2. Yazar: NAZAN AKDUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Poliklorlu bifeniller (PCB'ler) Türkiye'de üretilmemiş, yüksek kararlılıkta organik kirleticilerdir. Ancak bazı ulusal ve uluslararası çalı?malar Türkiye'de çeşitli alıcı ortamlarda, sucul fauna ve insanda ölçülebilir miktarda PCB'lerin bulunduğunu göstermektedir. Bu çalı?mada, ulusal ve uluslararası bilimsel literatür ve Türkiye'de PCB'ler kaynaklı kirliliğe ilişkin resmi kayıt ve raporlar gibi çeşitli kaynaklar araştırılmıştır. Ayrıca, toprak ve sediman numuneleri için çeşitli PCB kirliliği analiz teknikleri araştırılmış ve seçilen metotlar ODTÜ laboratuvarlarında yerleştirilmiştir. Numunelerin ekstraksiyonu, ekstrakt temizleme ve gaz kromatografik analiz metotları için kabul edilebilir geri kazanım verimleri elde edilmiştir. Son olarak, Ankara'da iki alanda saha çalışmaları yapılmıştır. Bunlardan ilki Eymir Gölü için yapılan kirlilik ön izleme çalışmasıdır. Burada çok yakında bulunan trafo bakım ve onarım tesisi nedeniyle PCB kirliliğinin olması olasıdır. İkinci ve daha detaylı saha çalı?ması Ankara Organize Sanayi Bölgesi, Sincan Çöplüğü ve Ankara Atıksu Arıtma Tesisi yakınından geçen Ankara Çayı'nın 25 km'lik kısmında yapılmıştır. Numunelerde Toplam-PCB konsantrasyonu 0.2 ve 777 ng/g değerleri arasındadır ve medyanı 37.1 ng/g olarak ölçülmü?tür. PCB'lerin dioksin benzeri bileşikleri için Aroclor 1016/1260 konsantrasyonları kullanılarak Toksik Eşdeğer Konsantrasyon (TEQ) değerleri hesaplanmıştır. Ankara Çayı'da görülen PCB kirliliğinin kaynaklarının ve kaynakların kirliliğe katkısının belirlenmesi için Kimyasal Kütle Dengesi Modeli kullanılmıştır. Genellikle yüksek klorlu Clophen karışımlarının sedimanlarda kirliliğe sebep olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Polychlorinated biphenyls (PCBs) are persistent organic pollutants which were not produced in Turkey, however both national and international studies illustrate a measurable amount of PCB pollution in receiving environments, aquatic fauna and people. In this study, various information sources such as the national and international scientific literature, official records and reports are investigated to obtain information regarding PCB pollution in Turkey. Furthermore, various PCB pollution analysis techniques for soil/sediment samples are investigated and the selected methods are established in the laboratories of METU. Satisfactory recoveries are obtained for methods for the extraction of PCBs, clean-up of extract and gas chromatographic (GC/ECD) analysis of the sample. Finally, field studies are performed in two locations in Ankara. The first one is a preliminary pollution investigation study around Lake Eymir. Lake Eymir is suspected to be contaminated with PCBs due to a nearby transformer repair facility. The second, more detailed study is performed for a 25 km reach of Ankara Creek, passing through the Industrial Zone, Sincan Dumpsite and Ankara Central Wastewater Treatment Plant. Total- PCB concentrations are in the range of 0.2 and 777 ng/g with the median of 37.1 ng/g. Toxic Equivalent Concentrations (TEQ) are assessed for dioxin-like congeners and Aroclor 1016/1260 basis. A Chemical Mass Balance Model is used to identify and apportion the sources of PCBs for Ankara Creek samples. Typically highly chlorinated Clophen mixtures are identified in sediments as the pollution sources.